Szerbia ma: nem mehetnek ki a WC-re, esnek össze a munkahelyükön, megbélyegzik őket
Ahhoz, hogy a ruházat és a lábbeli a csillogó bevásárlóközpontokhoz eljusson, egyes szerbiai gyárakban a munkásokat szó szerint eszméletvesztésig agyondolgoztatják, emellett még WC-re sem engedik ki őket. És mindezt minimálbérért, sőt néha a minimálbérnél is kevesebb „fizetésért“ – írja a Blic napilap.
„Nyáron a munkáltató nem engedélyezte a klímahűtő használatát, így pokoli meleg volt az üzemcsarnokban, télen pedig nem volt fűtés. Téli kabátokban kellett varrniuk a munkásnőknek, ujjaikat lehelgették, így sikerült kicsit bemelegedniük. Ők csak tűrtek és dolgoztak. Bezárva dolgoztak, mert a főnök félt a felügyelőktől, illetve nem akarta, hogy kiderüljön, hogy engedély nélkül és minőségellenőrzés nélkül gyárt kabátokat„
Ez csak egy kis „epizód“ a textilgyártásban dolgozó munkavállalók életéből, amelyről a nők munkajogait védő nagybecskereki Roza nevű egyesületnek számoltak be a munkásnők.
A Clean Clothes Campaign (CCC) nevű szervezet kutatása szerint a szerbiai textiliparban a munkásjogok megsértése az szabály, s nem kivétel, írja a Deutsche Welle.
„Ez egy egész sor panasz: az alacsony bérektől kezdve, a túlórákon, a megengedett legmagasabb túlóra túllépésén, a ki nem fizetett vagy nem megfelelően kifizetett túlórán keresztül egészen a nagyon rossz szellőztetésig. S mindez csak ismétlődik“
– nyilatkozta Bojana Tamindžija, a CCC illetékese, amely a textilipari alkalmazottak jobb életkörülményeiért küzd.
„A bolhák szó szerint kiugrálnak az új ruhákból – tucatnyi csipás ért egy nap alatt”
– mondta egy munkavállaló.
A gyár egyik dolgozója azt nyilatkozta, hogy időnként zárva tartják a WC-ket, egy másik pedig elmondta, hogy egy munkanap ideje alatt legfeljebb kétszer mehetnek WC-re, ha pedig több mint kétszer mennek, akkor igazolniuk kell, hogy betegség miatt mennek „sűrűn“ illemhelyre.
A Roza nevű egyesületnek a munkásnők azt is nyilatkozták, hogy az egyik szerbiai vállalatnál a munkásnők piros szalagot kellett viselniük a menstruáció alatt, ami azt jelezte, hogy az érintett nők kevésbé „produktívak“.