Mindenkinek ártanak, csak a rezsimnek használnak: Megfojtják a gazdaságot a bérek utáni járulékok
A bérek utáni járulékok közvetlenül befolyásolják elsősorban a magánvállalkozók fizetőképességét, ezáltal pedig a dolgozók jövedelmének nagyságát, sőt magát a foglalkoztatottságot is, hiszen a cégtulajdonosok sok esetben az említett sarc miatt képtelenek növelni az alkalmazottak számát.
Aleksandar Vučić önkényuralkodó hatalomra jutása óta több ízben ígérte a magánszektor tehermentesítését, konkrétan az említett járulékok csökkentését is.
Ebből azonban „természetesen” semmi sem lett. Illetve… pár éve sor került a bérek utáni járulékok siralmas 0,75 százalékos csökkentésére, ami azonban inkább gúnyolódásnak, cinizmusnak és megaláztatásnak tekinthető, mint normális, építő jellegű intézkedésnek.
Mi több, Vučić rendszere nemrég újabb járulékot vezetett be.
Azok a munkáltatók, akik nyugdíjast alkalmaznak, járandósága után ezentúl 10,3 százalékos egészségbiztosítási járulékot kötelesek fizetni.
Ennek tudatában sok munkaadó lemond a tapasztalt, megbízható munkaerő alkalmazásáról, számos munkaképes nyugdíjas pedig elesik a nyomorúságos járandósága kiegészítésének lehetőségétől.
A Fiskális Tanács számításai szerint minden probléma nélkül lehetett volna csökkenteni a szóban forgó járulékokat. Egyszerűen valamivel kisebb mértékben kellett volna növelni a közalkalmazottak béreit és kevesebb pénzzel megtömni az erőszakszervezeteket (katonaságot és rendőrséget).
A bérek utáni járulékok által tavaly a rezsim kasszájába nem kevesebb mint 750 milliárd dinár landolt. Aligha kétséges, hogy ennek az összegnek egy része a haladók politikai propagandáját, mesterkedéseit és gazdagodását szolgálja.
(danas.rs nyomán)