Kiemelt Szerbia 

Visszaélnek a „Tijana-törvénnyel”? A haladó rezsim nemcsak a gyermekgyilkosok, hanem a politikai vetélytársai ellen is felhasználja?

Mint ismeretes, a szerb parlamenti képviselők megszavazták a büntető törvénykönyv módosításait. A lényeg, hogy a 40 évig terjedő maximális börtönbüntetés helyett bevezették az életfogytig tartó szabadságvesztést, mint büntető kategóriát a gyermekgyilkosok és erőszaktevők ellen, akik a kiskorúak vagy a magatehetetlen személyek ellen követnek el bűncselekményt.

A törvénymódosításra a Tijana Jurić Alapítvány kezdeményezése alapján került sor, amelyet közel 160 ezer polgár támogatta aláírásával.

Ezt a folyamatot az említett alapítvány vezetője és alapítója, a szabadkai Igor Jurić a meggyilkolt kiskorú lányának, Tijanának emlékére indította el.

A szóban forgó törvénymódosítás értelmében az életfogytiglani büntetésre ítélt gyermekgyilkosok és erőszaktevők nem számíthatnak arra, hogy a bíróság akár több évtized után is feltételesen szabadlábra helyezi majd őket. A bíróságnak ezentúl egyszerűen nem lesz joga ilyen döntést hoznia.

Ez utóbbi tétel nincs összhangban sem a szerbiai, sem az európai uniós alkotmánnyal,

de emberileg érthető.

Ami viszont az ún. „Tijana-törvénnyel” való visszaélést jelenti: a haladó rezsim ebbe a jogszabályba a gyermekgyilkosok és pedofilok mellett úgymond beépítette az „alkotmányt súlyosan megsértő és a Szerbia biztonságát veszélyeztető személyeket” is, akik szintén életfogytiglani szabadságvesztéssel lesznek sújthatók.

Mivel az alkotmánysértés és az állam biztonságának veszélyeztetése sok esetben teljesen relatív (pl. egy-egy újságcikk vagy tüntetés is annak minősíthető a rezsim részéről), egyértelmű, hogy

Vučićék a „Tijana-törvényt” akár a politikai ellenfeleikkel való brutális leszámolásra is alkalmazhatják.

Vagy minimum a megfélemlítésükre használhatják fel.

Erre a tényre rámutatott Miodrag Majić, a Fellebviteli Bíróság egyik legismertebb és legbátrabb bírája, aki ellen emiatt a haladó képviselők ádáz támadást indítottak mind a parlamentben, mind a médiában. Még a Bírák Egyesülete is kénytelen volt a súlyosan megfenyegetett kollégájuk védelmére sietni.

A diktatúra tehát újabb szakaszba lépett.

(fotó: bpinfo.rs)    

Hasonló bejegyzések