*1885-†2019: Végképp bezárt az egykori szabadkai gyáróriás
134 év után végképp bezárt a szabadkai November 29. Húsáru- és Konzervgyár, amely egykoron 3000 embert is foglalkoztatott, a gyár berendezése pedig rosszvasba került – írja a Večernje novosti.
A gyárat térségünk legszebb időszakában, a magyar időkben, 1885-ben Conen Vilmos és Hartmann Rafael alapították Hartmann Raffael és társai néven. 1890-ben Hartmann és Conen névre jegyezték át a céget, amely 1906-tól Magyar Húskiviteli Részvénytársaság néven tevékenykedett.
Elsősorban tojás- és húsexporttal foglalkozott a cég, melynek Szabadkán saját vágóhídja és hűtője is volt. 1903-tól műjéggel hűtöttek, egyedülálló módon, Európában ezt másodikként alkalmazta a cég. A cég olcsón szerzett be jóminőségű baromfi-, majd később sertéshúst is, melyet feldolgozva értékesített
Az 1919/20-as politikai változásokat követően is megmaradt a cég kiemelt helye a szabadkai iparban, elsősorban Ausztriába szállítottak húst. 1945-ben a gyárat vezető Hartmann Józsefet a Délvidéket megszálló jugoszláv kommunista terrorrezsim „népellenes tevékenység” címén elítélte, a gyárat pedig államosította /elemelte, amely a továbbiakban November 29-e néven működött.
A szabadkai húsipari vállalat 1998-ban csődbe ment. A gyár ekkor bezárt, ám néhány évvel később újra megnyílt, azonban jóval kevesebb, körülbelül 200 alkalmazottal. 2009 májusában ismét csődbe jutott. Több kísérlet is történt a cég privatizációjára, amelyek mindegyike kudarccal végződött. 2016-ban az osztrákok megvették a húsgyár ingóságait, amelyek a rosszvasban kötöttek ki. Egy évvel később eladták a gyárkomplexumot, valamint a szántóföldeket is.
(Večernje novosti, Gradsubotica.co.rs nyomán)