Magyar sajtó: Soros György akadályozza, hogy Vučić és Dačić területcserével oldja meg Koszovó státuszát
Egész Európára kiterjedő hálózata van a European Stability Initiative (ESI) nevű szervezetnek, melynek fő támogatója a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány – erről a közismerten kormányközeli Lokál publikált egy összefoglaló írást.
Mint írják a szervezet balkáni tevékenysége már a kezdetektől kiemelt jelentőséggel bírt. A Szerbia-Koszovó párbeszéd előmozdítása és az esetleges területcsere gondolata pedig egy újabb kapcsolódási pontot mutat az ESI, így a Soros-féle elképzelések és Angela Merkel német kancellár között.
A European Stability Initiative balkáni tevékenysége a szervezet alapítása óta kiemelt fontosságú a szervezet számára. Már a kétezres évek eleje óta próbál hatást gyakorolni a balkáni országok külpolitikájára. Jelenleg, a térségben felmerülő migrációs kérdések mellett a Nyugat-Balkán a legjelentősebb kutatási területük.
Az ESI egy politikai think tank, amelyet 1999-ben alapított Gerald Knaus, aki az 1970-es évek óta ismert nyugat-európai politikai aktivista. A szervezet deklarált célja a közpolitika befolyásolása. A think tanknek irodái és finanszírozói is vannak szerte a világban: Berlinben, Bécsben, Brüsszelben és Isztambulban. Az ESI legfőbb támogatója pedig a Soros Györgyhöz köthető Open Society Foundations, de kutatásaikra támogatást kapnak az Erste Bank alapítványától, az Erste Stiftungtól és a German Marshall Fundtól is.
A Lokál szerint az European Stability Initiativenek jelentős ráhatása van a Koszovó-Szerbia párbeszédre is, és hatásosan véleményezték a területcsere és határrendezés kérdését is.
Cikkükben arra mutatnak rá, hogy a területcsere lehetőségéről először Ivica Dačić szerb külügyminiszter beszélt. Az elképzelés szerint a szerbek lakta észak-koszovói területek Szerbiához kerültek volna, míg az albánok lakta dél-szerbiai településeket Koszovóhoz csatolták volna. Aleksandar Vučić pedig korábban felvetette a határmódosítás lehetőségét is, annak érdekében, hogy etnikailag egységes területek jöjjenek létre, így kiküszöbölve a határközeli területeken a konfliktusokat.
A területcserét a European Stability Initiative ellenezte, több fórumon is jelezték, hogy véleményük szerint háborúskodáshoz vezetne ez, és a határok áthelyezése is, annak ellenére, hogy így etnikailag egységes területek jönnének létre.
Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő idén áprilisban fogadta a Nyugat-Balkán vezetőit az EU-Balkán csúcstalálkozón. Ekkor tárgyalták a területcsere – határrendezés kérdését is, melyet elvetettek, miután korábban már Angela Merkel is kijelentette, hogy a határok a Balkánon sérthetetlenek. (forrás: Lokál)