Másfél kritikus évünk lehet a klímaváltozás elleni harcban
Az idei nyár elég világosan megmutatta Európa-szerte, hogy milyen következményekkel járhat a klímaváltozás. A pusztító hőhullámok közepette rengeteg szó esik arról, hogy milyen intézkedésekre lenne szükségünk ahhoz, hogy 2030-ig vagy 2050-ig valahogy lelassítsuk a folyamatokat.
Csakhogy közben lehetséges, hogy ezek a forgatókönyvek is túlságosan optimisták, és már közel sincs ennyi időnk a cselekvésre.
Egy példa:
Olyan gyorsan pusztulnak a korallzátonyok az óceán felmelegedése miatt, hogy időnk sincs lépni.
A megemelkedett globális szén-dioxid-kibocsátás miatt a Guamhoz közeli korallzátonyok egyharmada odaveszett – jelentették a csendes-óceáni szigetet tanulmányozó kutatók.
A csendes-óceáni Guam szigetét övező korallzátonyok több mint egyharmada odaveszett az óceánvíz felmelegedése miatt – derült ki egy új tanulmányból.
A Coral Reefs című tudományos folyóiratban publikált eredmények szerint az Egyesült Államokhoz tartozó sziget korallzátonyainak 34 százaléka pusztult el az emelkedő hőmérséklet miatt 2013 és 2017 között.
A Guami Egyetem (UOG) kutatói szerint a sziget keleti partvonala mentén a zátonyok 60 százaléka veszett oda.
A szakemberek szerint a virágállatokat fenyegető óceánvíz-melegedés elsődleges kiváltó oka a megemelkedett globális szén-dioxid-kibocsátás, de közrejátszik a túlhalászat és a környezetszennyezés is.
(Magyar média nyomán)