Minden évben tizenötezer cigányt toloncolnak vissza Szerbiába
Szerbiába éves szinten 15.000 cigány tér vissza, néhányan önszándékukból, zömében viszont kitoloncolják őket az EU-s országokból, erről korábban Vojačkova Solorano a „Szerbiába visszatérő romák újraintegrálása” elnevezésű program egyik vezetője beszélt, azonban a folyamat napjainkban is rendületlenül folytatódik.
A Szerbiába visszazavart cigányok helyzetét jól ismerő szakember elmondása szerint a korábbi években a legtöbben, mintegy 10.000 fő Németországból tér vissza, miután elutasítják a menekültkérvényeiket, emellett további 5.000 személynek más EU-s országokban kötnek útilaput a talpukra.
A „piros passzus” miatt küldik őket vissza
A folyamat egyáltalán nem új keletű, és főleg nem váratlan, hiszen az állami vezetők nagyon jól tudták, hogy ez fog történni. Ugyanis, amikor Szerbia 2007-ben aláírta azt a toloncegyezményt az EU-val, amely többek között előfeltétele volt a csatlakozási folyamatoknak, az Európa Tanács testülete egy jelentésében már akkor is jelezte, hogy Szerbiának mintegy 150 ezer, zömében Koszovóból elmenekült vagy elűzött cigány származású személyt kell majd visszafogadnia. Meg kell említeni azt is, hogy a Brüsszelben közel tíz éve aláírt egyezménynek pozitív következménye is volt, ugyanis annak hatására számos ország oldotta fel a vízumkötelességet, így például Magyarország is, és akkor készültek el az úgynevezett „piros útlevelek”, amelyek máig használatban vannak.