Kiemelt Szerbia 

Tíz év alatt Szerbiában mindössze 50 euróval nőttek a bérek

A Danas cikke szerint Szerbiában a politikusok 2016 óta ígérnek 500 eurós átlagbért, amelynek megvalósítását évről évre halasztják, a legújabb ígéretek szerint  a szerbiai átlagbér decemberben éri el, illetve meghaladja majd az 500 eurót.

Nemanja Vuksanović és Aleksandra Anić a belgrádi közgazdasági kar tanárai elemzést készítettek a szerbiai bérek alakulásáról, valamint a jövedelmeknek az egyenlőtlenségre gyakorolt hatásáról, mivel a jövedelmi egyenlőtlenség leggyakoribb nemzetközi mutatója, a Gini-együttható szerint Szerbia Európa legegyenlőtlenebb országai közé tartozik. Majdnem két évtizeddel ezelőtt, 2001-ben az átlagbér Szerbiában 5840 dinár volt, vagyis körülbelül 100 euró. Az átlagos nettó fizetés 2018-ban 49 650 dinár volt, ami 8,5-szeres növekedést jelent.

Ha azonban azt akarjuk megtudni, hogy voltaképpen mennyire nőtt a vásárlóerő, illetve a bérek, akkor figyelembe kell vennünk az infláció hatásának mértékét, így ahhoz a megállapításhoz jutunk, hogy Szerbiában a 18 év alatt  a fizetések növekedése  152 százalékos volt, vagyis csaknem két évtized alatt a növekedés mindössze körülbelül 2,5-szeres volt.

Euróban nézve, amely nemcsak a bérek alakulását, hanem az árfolyamot is tükrözi, az átlagbér 4,3-szor növekedett 2001 és 2018 között. Az átlagbérek 2008-tól 2018-ig mindössze 50 euróval emelkedtek, 370 euróról 420 euróra. A cikk szerzőinek becslése szerint az átlagbér eléri majd a 470 eurót, amely megegyezik az előző évtized bérnövekedésével.

Ha összehasonlítjuk a szerbiai béreket a közép- és kelet-európai fizetésekkel, akkor megállapíthatjuk, hogy a fizetések csak Albániában  és Észak-Macedóniában alacsonyabbak, mint Szerbiában.

Európában a szerbiai társadalom a legmegosztottabb és a bérek szempontjából a legegyenlőtlenebb

Hasonló bejegyzések