Kiemelt Világunk 

Magyarokat is érintő kérdés: Mi lesz, ha a britek október végén kilépnek az EU-ból?

Október 31-e az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésének aktuális dátuma; elképzelhető, hogy addigra mégiscsak kicsikarnak majd egy a brit parlament számára is elfogadható megállapodást.

Könnyen lehet azonban, hogy Boris Johnsonnak a brexit újabb halasztását kell majd kérnie az EU-tól, ahogy arra az alsóház kötelezte.

Ha az megtörténik, kikerül a brit fél irányítása alól a saját sorsa, a halasztást ugyanis az összes EU-tagállam vezetőjének egyhangúlag jóvá kell hagynia, tehát ha valaki vétózik (sajtóhírek szerint köttethettek erre vonatkozó háttéralkuk, akár Orbán Viktorral), akkor

az Egyesült Királyság október végével megállapodás nélkül kizuhanhat az Európai Unióból, egészen szürreális jogi anomáliákat és gazdasági káoszt elszabadítva mindkét oldalon.

A legtöbbeket érintő kérdés nyilván a munkavállalásé és a szabad mozgásé, becslések szerint közel 100 ezer magyar él és dolgozik az Egyesült Királyságban. Ne feledjük, az elszakadt területekről, így a Délvidékről is sok magyar távozott Nagy-Britanniába!

A kint élő magyarok esetében a legfontosabb tényező az lesz, van-e valamilyen tartózkodásra jogosító külön okmányuk, illetve hogy mióta laknak az Egyesült Királyságban. Ha van okmányuk és már több mint 5 éve, akkor úgynevezett „permanent residence documentért” folyamodhatnak, amellyel 2020. december 31-ig továbbra is korlátozás nélkül maradhatnak, dolgozhatnak az országban.

A tartózkodásra jogosító papírral rendelkező kint élő külföldiek (köztük magyarok) folyamodhatnak „indefinite leave to remain” vagy „indefinite leave to enter” státuszért is, ilyennel 2020. december 31. után is lehet Nagy-Britanniában tartózkodni, és nincs is több teendő, ráadásul legfeljebb 2 évre következmények nélkül el is lehet hagyni Nagy-Britanniát.

Akinek nincs külön okmánya az EU-s személyijén kívül (ez a gyakoribb), annak a letelepedett státusz megállapítását kell kérnie az angol bevándorlási hatóságtól. Hogy ne legyen olyan egyszerű, ebből is kétféle van:

  • settled státusz kérhető legalább 5 év tartózkodás esetén (ilyennel legfeljebb 5 évre következmények nélkül el is lehet hagyni Nagy-Britanniát)
  • pre-settled státusz kérhető 5 évnél rövidebb tartózkodás esetén is, és szerencsére már ez is jogosít munkavállalásra.

 

(Index.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések