Jövőre harminc százalékkal drágul a cigaretta Szerbiában? Életbe léptetik a dohányzási tilalmat?
Szerbia magára vállalta, hogy követi a dohányzás korlátozására irányuló európai uniós szabványokat.
Ezek közé tartozik az összes cigarettafajtára vonatkozó jövedéki adó emelése is.
Az EU-ban, tehát valamennyi civilizált európai országban a minimális jövedéki adó ezer cigarettára 90 eurót tesz ki, míg Szerbiában 60 eurós szinten rekedt meg. Ezzel magyarázható az a tény, hogy az időnkénti drágulások ellenére európai viszonylatban itt messzemenőleg legolcsóbb a dohányzás.
Jövőre valószínűleg változás következik be. A fenti adatból kiindulva több mint 30 százalékos drágulás várható. Félő azonban, hogy az agresszív dohányosokat ez sem tántorítja el a káros szenvedélyüktől.
Pedig mérvadó kimutatások szerint a tüdőrákért Szerbiában az esetek 90 százalékában közvetlenül vagy közvetve a dohányzás felelős. A cigizés számos más súlyos betegség kialakulását is jelentős mértékben befolyásolja. Komoly problémáról van tehát szó, amely még félelmetesebbnek tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy Szerbiában alig létezik normális egészségügy.
Ami a zárt helyiségekre vonatkozó dohányzási tilalmat illeti, az arról szóló törvényt még 2010-ben elfogadták a szerb parlamentben. Ez a jogszabály azonban inkább korlátozásokról szól, nem teljes tiltásról, de amúgy sem tartották be sehol. Az illetékes felügyelőség nem is próbálta meg szankcionálni a felelősöket.
Idén nyáron a dohányzási tilalom témája ismét aktuálissá vált.
Bejelentették, hogy az év végéig módosítják a meglevő törvényt, ami azt jelentené, hogy totális tilalom lépne életbe, persze csak a zárt helyiségekben (irodák, kávézók stb.).
Kérdés azonban, hogy a rezsim rászánja-e magát erre a lépésre a tavaszi választások előtt.
Egyébként Szerbia kivételével az EU-n kívüli országokban (Bosznia-Hercegovina, Montenegró) is bevezették a dohányzási tilalmat.
Montenegróban 500-tól 20 ezer euróig terjed a tilalom megszegéséért járó büntetés (ez utóbbival a törvénysértő jogi személyeket sújtják.)
(Szerb média nyomán)