A vietnámi háborúban is alkalmazott mérgező anyagok áramlanak a belcsényi cementgyárból?
A dél-bácskai Belcsény községben működő francia Lafarge cég, amely megvásárolta a helyi cementgyárat, a kezdeti ígéretek ellenére elhanyagolta a környezetvédelmi intézkedések alkalmazását.
Legalábbis ezt állítja a „Mentsük meg Belcsényt” nevű polgári egyesület.
A Tabloid ellenzéki folyóirat által közölt nyílt levelében az egyesület rámutat arra, hogy a Lafarge energiahordozóként petrolkokszot használ, amely kifejezetten káros, mi több romboló, rákkeltő hatást fejt ki.
Emiatt a szlovén Trbovlje városában ez a francia cég nem kapott működési engedélyt.
Belcsényen viszont vígan üzemelhet.
A petrolkokszon kívül a Lafarge égetett gumiabroncsokat és különböző hulladékokat is „megújuló energiaforrásként” alkalmaz.
A gyár ugyanakkor nem használ szűrőt, amellyel megakadályozható vagy enyhíthető lenne a káros anyagok kibocsátása, állítja a szóban forgó egyesület, majd hozzáfűzi:
Ezek között található egyebek között a rendkívül toxikus dioxin és furán is. (Ezeket a mérgeket nagyobb koncentrációban alkalmazták a vietnámi háborúban.)
A Lafarge évente mindössze egyszer – akkor is felszínesen, az előírtnál kevesebb mérőhelyen – méri a dioxinmennyiséget a levegőben a belcsényi gyár környékén.
A dioxin szörnyű hatásáról tanúskodik az a tény is, hogy – miután Németországban észlelték a jelenlétét a tojásokban – az illetékes állami intézmények határozatot hoztak 4 700 csirkefarm felszámolásáról.
A „Mentsük meg Belcsényt” polgári egyesület aggodalmát fejezi ki, hogy a cementgyár említett módon történő működése
megoldhatatlan környezetvédelmi problémákhoz, akár a község teljes összeomlásához is vezethet.
Emiatt sürgős intézkedések foganatosítását követeli.
(fotó: blic.rs)