Elherdálják a délvidéki diákoknak szánt vagyont?
Jelentős családi vagyont hagyott a délvidéki magyar diákokra egy örökös nélküli újvidéki magyar néni, azonban a pénz és a vagyon félő, hogy nem a neki szánt helyen köthet ki.
Portálunk is közzétette azt a közleményt amelyet Nagy Margit, az Apáczai Diákotthon kollégiumi igazgatónője tett közzé, ezen cikkünk alapjául is az abban foglaltakkal foglalkozunk. Ugyanis a beszámoló egy szomorú eseménysort mutat be, amelyben nagyra becsült délvidéki személyek játsszák a kulcsszerepet.
Az egykoron közismert újvidéki szemorvosnő, Pataj Aranka 2011-ben, 95 éves korában hunyt el, élő rokonok híján azonban úgy rendelkezett, hogy vagyonát a délvidéki magyar közösségnek adományozza. Aranka néni Újvidék központjában, a mai lakásárak mellett igen értékes, Vasút utcában lévő házat és mintegy 19 ezer euró készpénzt adományozott. A közlemény szerint eredetileg az Újvidéki Református Egyházra hagyta volna a vagyonát. Ám ezt a döntését megváltoztatta, miután Botos Elemér, akkori lelkészben elveszítette a bizalmát. Botost azóta felfüggesztették, több eljárás indult ellene.
Így végül az Újvidéki Diáksegélyező Egyesületet nevezte meg kedvezményezettként, melynek elnöke Matuska Márton.
Matuska Márton a délvidéki magyarság melletti karakán kiállásáról, bátor közéleti és újságírói megnyilvánulásairól és az 1944-es délvidéki események rendíthetetlen kutató munkájáról is ismert, aki a VMDP színeiben, de mindig a délvidéki magyarságot képviselte.
Pataj Aranka végakarata az volt, hogy a nagy értékű ház eladásával több lakáshoz is jusson az egyesület, amelynek bevételeit a délvidéki magyar diákok javára fordítsák, így kívánta örökségével segíteni a fiatalok itthon maradását. Azonban az idősek kivándorlása közbeszólhat.
Matuska Márton ugyanis az anyaországba készül költözni, ezért tervbe vette az egyesület megszüntetését. A ÚDE vezetője a készpénznek a tagság közötti szétosztását is kilátásba helyezte, azonban erre nem kerülhetett sor, mivel a vonatkozó törvények 41. cikke ezt kifejezetten tiltja.
Az egyesület alapszabálya egyébként tisztán rendelkezett arról is, hogy megszűnése esetén az anyagi javak az újvidéki Mária neve plébániára és a Maradéki Református Egyházközségre szállnának. Illetve a vonatkozó törvények azt is kimondják , hogy: „Az egyesület megszűnése esetén a vagyonának a kedvezményezettjeként csak azonos vagy hasonló célok elérésére létrehozott belföldi nonprofit jogi személyt jelölhet meg”
A közleményből az is kiderül, hogy az Újvidéki Diáksegélyező Egyesület az utóbbi években törvénytelenül is működött, hiszen az előírt, kötelező egyesületi közgyűlésre nem került sor az előző években. Csupán nemrégiben, 2019 őszén, amikor alapszabály módosítást szavaztak meg, miszerint nem az egyházak, hanem egy temerini 2018-ban bejegyzett Impresszum nevű civil szervezetnek adják át a vagyont.
Az APR jegyzéke szerint az egyesület elnöke Gusztony András , VMDP-s politikus, Temerin korábbi polgármestere, Matuska Márton párttársa és személyes jó barátja.
Tény, hogy mint Gusztony, mint pedig Matuska Márton elismert alakjai a délvidéki magyarságnak, azonban ez sem jogosít fel senkit arra, hogy a délvidéki diákok mecenatúrájára szánt vagyont „hanyagul” kezelje. Éppen ezért reméljük, hogy a Nagy Margit Apáczai Diákotthon kollégiumi igazgatónője által nyilvánosságra hozott helyzetkép segíti abban az illetékeseket, hogy Aranka néni örökségét úgy kezeljék, ahogy azt elrendelte és nem okoznak csalódást az itthon boldogulást kereső magyar fiataloknak.