100 éve írták: „Nem adnak lisztet a szerbek“
100 éve írták a lapok:
Nem adnak lisztet a szerbek.
Néhány hónappal ezelőtt sikerült a városnak (Szegednek – A szerk. megj.) fáradságos munkával és több milliót kitevő frank összehozásával Szerbiából 75 vagon lisztet vásárolnia. A lisztet vagonba is rakták, a vonatindulás előtt azonban a szerb kormány a szállítási engedélyt visszavonta, egy magyar és szerb járőrök között lefolyt csetepaté miatt. Sugár Sándor, a város megbízottja állandóan tárgyal Belgrádban a szerb kormánnyal, miután azonban eredményre kilátás nincs, a polgármester legutóbb arra adott Sugárnak utasítást, hogy legalább a drága pénzünket hozza vissza.
Az amerikai misszió a románok kártevéseiről.
Páris, február 19. (MTI) A Chicago Tribune munkatársa jelenti lapjának Párisból: Magyarország nem fogadhatja el a szövetségesek által diktált békét, de másrészt Magyarország nem is utasíthatja vissza a békeszerződést, mert mindkét út romlás felé viszi. Az bizonyos, hogy lényeges módosítások nélkül Magyarország fizikailag képtelen a békeszerződés végrehajtására. Ez a nézete a Budapestről visszatért amerikai katonai missziónak, amely rendkívül gazdag, sőt szenzációs élmények után fejezte be működését s olyan időket élt át Budapesten, hogy Bandholz tábornok és társainak élete veszélyben forgott. Sajnos, a misszió tagjai nem beszélhetnek a nyilvánosság előtt, noha senki sem tudná jobban megmagyarázni a helyzetet, mint ők. Szövetségesközi missziók kiküldésének egyik főcélja az volt, hogy Magyarországot vagyonilag aktív állapotban tartsák meg ama kártérítések megfizetése szempontjából, amelyeket a békeszerződés ró ra. Ennek érdekében tanácsos volt az országot segíteni, iparának bizonyos könnyebbségeket tenni és kereskedelmét támogatni. Az amerikai misszió első dolga az volt, hogy a bolsevisták által okozott károkat felbecsülje. A becslés eredménye az volt, hogy noha bizonyos kommunista-eszméket megvalósítottak, a kár aránylag kicsiny volt. Bizonyos iparágakat központosítottak, gépeket elvittek, de azért a gyárak felszerelése érintetlen maradt és a külföldre kivitt vagyon aránylag kicsiny volt.
A bolsevizmus bukása után Magyarország pénzügyileg még egészséges volt, a román megszállás és fosztogatás azonban, az amerikai misszió tagjainak véleménye szerint, teljesen tönkretette Magyarországot. A misszió a legnagyobb objektivitással vizsgálta meg az ország helyzetét és semmiféle tekintettel nem volt arra a propagandára, amely egyrészt nagyítani, másrészt kicsinyíteni akarta az okozott karokat. Az amerikaiak valóban reménytelennek találták a helyzetet. A románok például a vetőmagot is elvitték. Az országban nagymennyiségű vetőmagkészlet volt, most hogy ezt elhurcolták, lehetetlenné tették a jövő évi termést. Elhurcolták a románok a híres telivéreket. Semmi sem igazolja jobban a román megszállás tisztán pusztító jellegét, mint az, hogy 200 elhurcolt telivér ló közül 180 szállításközben megdöglött.
A legnagyobb volt a pusztítás a gyárak gépeiben, sok üzemben Magyarországon amerikai stílusban dolgoztak, amennyiben nagymennyiséget termeltek, amidőn a románok az ilyen nagytermelésre berendezett gyárból a gépek egy részét elvitték. Egész iparágat tönkretették, avatatlanok szemében a magyar gyárakban még mindig sok millió dollár értékű gép maradt, de azt nem tudják, hogy ezek a gyárak munkaképtelenek.
Az amerikai katonai misszió tagjai kijelentették, hogy Magyarország kifosztásának tűrésével ezt a nemzetet a szövetségesek a követelés rovatából a tartozás rovatába tették át, most a szövetségeseknek kell élelmet és ruhát küldeni Magyarországba. Amerika tudja azt, hogy Romániát Mackensen szintén kifosztotta és ezért kártérítés jár, azonban a kártérítést törvényes úton, a békeértekezlet útján kellett volna megszerezniük. A románok megkaphatták volna szépszerével azt az értéket, amelyet erővel hurcoltak el Magyarországból most, anélkül, hogy Magyarországot meg kellett volna nyomorítani. Magyarországot most annyira megnyomorították, hogy a szövetségesek elvesztették a kártérítés behajtásának lehetőségét. A békeértekezlet azzal, hogy erélyes fellépés helyett tucatszámra küldte az ultimátumot a románoknak, az Egyesült-Államok polgáraira hárított új adótételeket.
Magyarország nem teljesítheti azokat a feltételeket, amelyeket a békeszerződés reá ró. Ha most a szövetségesek makacsul ragaszkodnak a békeszerződés elfogadásához, akkor az amerikai misszió tagjainak véleménye szerint ismét tápot adnak annak az elemnek, amelyet nemrégiben Magyarországon sikerült elnyomni. A bolsevizmus ugyan majdnem halott Magyarországon, azonban új életre ébred, ha ismét nagy bűnt követnek el a magyar nemzet ellen.
Román rabló terroristák
Glattfelder püspök az oláh fogságban.
Glattfelder Gyula csanádi püspököt tudvalevőleg a románok letartóztatták és hosszabb sanyargatás után engedték szabadon. Most érkeztek meg a részletek a püspök kálváriájáról. Glattfelder Gyulát ugyanis „ellenséges hadsereg javára végzett agitáció, gyűjtés és lázítás” miatt a temesvári oláh helyőrség hadbírósága elé állították. Áruló erdélyiek, mint kifestett képű turnszeverini tisztek bíráskodtak a nemes magyar püspök felett, akit a tárgyalás végén egyhangúlag halálra ítéltek. Szerencsére a nemzetközi vörös-kereszt egylet egy különítménye és a délvidéki angol misszió éppen Temesvárot időztek és alkalmuk volt a közbelépésre. Ennek köszönhető, hogy Glattfeldert szabadlábra helyezték, de az oláh kémek figyelemmel tartják minden lépését.
móri Glattfelder Gyula csanádi püspök
Könnyítések a magyar békefeltételeken
Genf, február 19. (MTI) A magyar válaszjegyzék átadásával kapcsolatban a Matin arról ír, hogy a magyar delegáció számára nemcsak nyolc napi határidő meghosszabbítását engedélyezték, de az egyik nagyhatalomnak az a szándéka, hogy a békeszerződésen jelentékeny könnyebbséget biztosítson Magyarország számára. A Matinnak ez a ltire és az angol parlamentben elhangzott vita, úgy látszik, okozati összefüggésben vannak egymással.
(Forrás: Délmagyarország, 1920. február 20, 9. évfolyam / 41. szám)
Hódmezővásárhelyt és Makót újból megszállották á románok.
Szeged. Tegnap jelentették, hogy a románok kiürítették Hódmezővásárhely és Makó városokat. Ma érkezett jelentések szerint most új és erősebb román csapatok szállták meg ismét a két várost.
Osztrák delegátusok a nyugatmagyarországi szövetségközi bizottságban.
Paris. A nagykövetek értekezlete elhatározta hogy eleget tesz Ausztria ama kívánságának, hogy a nyugatmagyarországi szövetségesközi bizottságokba vegyenek fel osztrák delegátusokat is.
A románok tömegesen tartóztatják le a magyarokat.
Szeged. Megbízható értesülés szerint a románok Temesváron és környékén eddig több mint 4000 magyart tartóztattak le. A románoknak ezen embertelen cselekedete igen nagy ingerültséget okoz a lakosság körében.
(Esztergom és Vidéke, 1920. február 20 / 41. szám)