„Betiltották az összes szabadkai magyar lapokat“
100 éve írták a lapok:
A Bácska—bánáti vasút.
A Tribuna foglalkozik a bácskai és bánáti vasútkérdéssel és kifejti, hogy Magyarország vasúti politikája a vidéket csak Budapesttel kötötte össze és a Bácska és Bánát csak Szegeden át közlekedhetett egymással. Minthogy pedig Szeged Magyarországé marad, a két országrész teljesen el van vágva egymástól. Az új szabadkai vasútigazgatóság azzal a tervvel foglalkozik, hogy Csókán tiszai hidat épít és azon át köti össze a Bánátot és Bácskát egymással.
Betiltották az összes szabadkai magyar lapokat.
Szabadkáról jelentik: A szerb hatóságok megtiltották valamennyi szabadkai magyar lap megjelenését, sőt a bunyevác magyar kereskedelmi lapot, a Mercurt is betiltották.
Renner visszautasítja a Nyugat-Magyarországról való lemondás gondolatát.
A MTI jelenti Bécsből: A nemzetgyűlés tegnapi ülésén Renner kancellár interpellációra válaszolva kijelentette, hogy az osztrák kormány a saint-germaini béke alapján áll és amellett kitart. Az antantnak az a felfogása, hogy a határokról való döntés nemcsak a két szomszédot érdekli, hanem valamennyi szomszédos hatalmat. A saint-germaini szerződés nem két állam közötti egyszerű szerződés, hanem népjogilag konstruktív okmány, olyan szerződés, amely valamennyi félre kötelező. A Magyarországgal való külön szerződés eszméjét már csak azért is vissza kell utasítani, mert a nyugat-magyarországi terület de iure már Német-Ausztriához tartozik, ha ezt a jogot ezidőszerint még nem is tudjuk megvalósítani. Vissza kell utasítani azt a gondolatot, — mondotta — hogy Nyugat-Magyarország állami és nemzeti jogait bármiféle gazdasági kompenzációért áruba bocsássák vagy elkótyavetyéljék.
(Forrás: Délmagyarország, 1920. február 21, 9. évfolyam / 42. szám)
Visszakérjük a kölcsönt a franciáktól.
1871-ben a magyar vármegyék energikusan tiltakoztak Elzász-Lotharingia annektálása ellen. Ezt a tiltakozást megkapta a francia kormány, az összes francia departementok és a német kormány is.
A Területvédő Liga most emlékeztetni fogja a francia kormányt erre az állásfoglalásra. Az összes vármegyék nevében felszólítja a francia kormányt, emlékezzék a magyar megyék franciabarát lépésére és hasonlóan cselekedjék ő is.
D’Annunzio
kijelentette, hogy felgyújtana Fiúmét, ha a békekonferencia Jugoszláviának ítélné.
(Forrás: Egri Népújság , 1920. február 21 / 42. szám)
Olasz-Jugoszláv viszály.
Belgrád. D’Annunzió Zárában kijelentette, hogy ha Fiumét Jugoszláviához csatolják, akkor a Fiúméban az összes állami épületeket felgyújtatja. D’ Annunzio azzal a tervvel is foglalkozik, hogy Spalatót egy hajórajjal megfogja támadni.
Huszár lesz a miniszterelnök.
Budapest. A politikai pártok megegyeztek abban, hogy miniszterelnöknek Huszár személye a legalkalmasabb, kinek kinevezésével megszűnnének a pártvillongások.
(Esztergom és Vidéke, 1920. február 21 / 42. szám)