Délvidék Kiemelt 

„Bácska forrong“

100 éve írták a lapok:

Bácska forrong.

Bácskából jövő hírek szerint Dél-Bácska valósággal forrong. A szerbek a  földesurak legnagyobb részét lecsukták ; aki nem fizeti azonnal meg a kívánt sarcot, börtönbe kerül. Sok túszt fognak össze és sokakat késztettek menekülésre. A horvát katonaság lázadása nagy gondot okoz a szerb hatóságoknak. Valamennyire megnyugtató az, hogy e forrongásnak nincs bolsevista jellege. Tulajdonképpen a szerb uralom megdöntésére irányul a horvát-bunyevác és csak részben magyar lázadás. A szerbek kíméletlenül ragaszkodnak Bácskához, nagy meglepetések várhatók, melyek Magyarországra kedvezőknek ígérkeznek.

Londonba várják a magyar békedelegátusokat

A békekötésünk kilátásai. Amerikai politikai körökben új békekonferenciát tartanak szükségesnek.

A MTI jelenti: A Neue Freie Presse-nek táviratozzák Londonból: A magyar békedelegációt a jövő hétre várják Londonba.

Budapest, február 20. A Nemzeti Újságnak Nenillybe kiküldött munkatársa jelenti a következőket: A békefeltételekkel szemben kidolgozott ellenjavaslatainkat két és három kivételével már mind eljuttattuk a Quai d’Orsayra. A hiányzókat is át fogjuk nyújtani február 20-ig, amikor az újabban engedélyezett határidő lejár. Gróf Apponyi Albert ama reményt táplálja, hogyha az antant-hatalmak megbízottai lelkiismeretesen tanulmányozni fogják érveinket és ellenjavaslatainkat, bizonyos módosítások elől nem zárkózhatnak el. Sajnos, erre a lelkiismeretességre aligha számíthatunk. Lloyd George és Millerand talán elolvassák azt a jegyzéket, amely összefoglalása a többinek, az argumentumokat tartalmazó ellenjavaslatok azonban a békekonferencia szakreferenseinek kezébe kerülnek. Ezek az urak pedig még akkor sem szívesen változtatnának az általuk kidolgozott rendelkezéseken, ha egyébként rokonszenveznének a magyarokkal. Szimpátiának azonban nyoma sincs ezekben a hivatalos körökben. Számukra a magyar kérdés el volt intézve a békefeltételek megállapításánál és külső körülmények kényszere nélkül azokon, ami Magyarországra fontos, nem fognak változtatni semmit.

Apponyi első ittlétekor javulni látszott a helyzet, elutazása után azonban nyomban akcióba léptek ellenségei és úgy látszik, bezárták előttünk az újabb közvetlen érintkezés lehetőségét. Minden tapogatódzás megerősíti a szomorú tényt, személyes tárgyalásra nincs remény. A nagyhatalmak nem akarnak miattunk komplikációkat. Azt az állítást is merem kockáztatni, — írja a Nemzeti Újság tudósítója — hogy nem sokat törődnének azzal, ha Magyarország véglegesen megtagadná a szerződés aláírását. Ez a heroikus gesztus hidegen hagyná Páris és London államférfiait.

A tudósító annak a meggyőződésének ad kifejezést, hogy a rajtunk elkövetett igazságtalanságokat csak a jövő reparálhatja. Most meg kell űzetnünk borzalmasan azért, hogy nem mi lettünk a győztesek, de a jövő mégis a miénk, ha a meggondolatlan politikusok újabb katasztrófába nem sodorják a nemzetet. És most, ha a békefeltételeket meg nem változtatják, nem fogjuk aláírni. Apponyi nem vállalhatja á felelősséget oly szerződés elfogadásáért amely arra kötelezi Magyarországot, hogy népszavazás elrendelése nélkül mondjon le ezeréves állami birtokának kétharmadáról és idegen uralom alá bocsássa a magyarok millióit. Ezt a felelősséget az egész nemzetnek viselnie kell. A döntés joga és kötelessége a nemzetgyűlésé.

Páris, február 20. A Daily Mail arról ad hírt, hogy a francia kormány a Magyarországgal kötendő békeszerződés aláírására nem Neuillyt, hanem a Maison Lefitte-kastélyt szemelte ki.

Páris, február 21. A Nemzeti Újságnak jelentik: A békekötés kérdéseivel kapcsolatosan a Morningpost előtt érdekes nyilatkozatot tett gróf Apponyi Albert a magyar alattvalók esetleges kiadatásáról is. Apponyinak az a véleménye, hogy az antant ilyen irányú követeléseket nem fog támasztani, mert az súlyos bonyodalmakat okozhatna. Ha azonban tévedne és az antant tényleg kívánná a magyar alattvalók kiadatását is, határozottan állíthatja, hogy Magyarország ebben az esetben a teljes merev tagadás álláspontjára volna kénytelen helyezkedni. A Morningpost különösen kiemeli Apponyinak azt a további kijelentését, hogy az antant felügyelete alatt végrehajtott népszavazás eredményét a magyar nép kötelezőnek ismerné el magára nézve és abban az esetben is, ha az rá nézve kedvezőtlen volna.

A Világ jelenti Párisból: Az Echo de Paris washingtoni levelezőjének tudósítása szerint amerikai politikai körökben új békekonferenciát tartanak szükségesnek, hogy rendezzék az adriai kérdést, valamint a többi vitás kérdést és hogy revízió alá vegyék a Németországgal kötött békeszerződésnek a gazdasági ügyekre vonatkozó részét.

Román barbárságok.

A Dornyan-ügynökség jelenti Kolozsvárról, hogy Ugron volt főispánt, Patrubányi bankigazgatót és több más előkelő magyar személyiséget állítólagos összeesküvés miatt letartóztattak. Kolozsvárott a román hadbiztosság halálraítélté Granpe Lajost és Gáli Zsoltot állítólagos kémkedés miatt. Marosvásárhelyt is több magyart tartóztattak le összeesküvés címén.

(Forrás: Délmagyarország, 1920. február 22, 9. évfolyam / 43. szám)

Hasonló bejegyzések