Hogyan tette rá a kezét a VMSZ az ifjúsági szervezetek mellett azok vezetőire is?
Olvasói levél:
Nagyon sok magyar ifjúsági szervezet létezik Vajdaságban, vannak közöttük évtizedek óta működők, ám akadnak olyanok is, amelyeket „a párt” hozott létre pár éve, hogy kiszolgálják a céljait.
Olyanok, amelyek a közélet szempontjából nagyobb programokat működtetnek, és olyanok is, amelyek egy-egy településen belül aktívak. Utóbbiak eggyé váltak a VMSZ helyi ifiszervezeteivel, vagy közösben nyomják (ilyen az adai Homeland vagy az IFIX, a bácsföldvári Vajdasági Ifjúsági Szervezet, stb). Ezekkel helyben kontrollálják a fiatalokat, de van néhány papíron „nagyobb” ifi egyesület is, amelyekkel több halat tud a párt kifogni. Mindezeket tetőzi a párthűségre való átnevelés kísérlete az újvidéki Európa Kollégiumban, az MNT ösztöndíjak (szavazz ránk és fizetünk), és még sorolhatnánk.
Arról szeretnék most írni, hogy az elmúlt években a jelentősebb ifi szervezetek vezetőit hogyan szerezte meg magának a párt és hogyan adták el a szervezeteket ezek a vezetők a pártnak.
Az újvidéki VMIK (ifi központ papíron) egészen nemes célokkal bír: ifjúsági bálok szervezése, magyar fiatalok ballagtatása, hagyományőrző táborok szervezése. A gond csak az, hogy előző vezetői teljesen tönkretették és pénzügyileg kifosztották ezt a szebb napokat is látott szervezetet. Első elnöke, Mór Gábor a VMSZ tagja, aki iskolázatlansága miatt nem volt a megfelelő játékos. A párt asszisztálása mellett le kellett hát váltani és a helyére tenni az Erdődi-Bírkás elnök-alelnök párost, hogy a játék „politikailag korrekt” módon folyhasson. Erdődi Edvina a párt oszlopos és hűséges tagja, gyorsan bejuttatta férjét az újvidéki Európa Kollégiumba, saját magát az MNT alelnöki székébe, és láss csodaát, már dőltek is a milliók. Viszont az elmúlt évek kizsákmányolása oda vezetett, hogy ez a szervezet ma 5 tagból áll és az új elnöknek, Botka Csaba újvidéki ügyvédnek csak folytatnia kell a pénzek átforgatását. Így már a párt szellemiségében lehet a gyerekek táboroztatását és ballagtatását szervezni.
A Vamadisz élén hosszú évekig Saláta Ugrai Zoltán trónolt, aki a függetlenebb időket is látott egyesület programjait adta el a pártnak és az akkor még VMSZ-es Korhecz Tamásnak. Így került a párt kezére a felsőoktatási tájékoztatás és indult el gyermekeink agymosása ösztöndíjakról, kollégiumról és a pártnak való hálálkodásról. Cserébe gyors haladás járt Saláta Ugrainak a ranglétrán, MNT képviselőt és MNT bizottsági elnököt csináltak belőle a Korhecz-féle MNT-ben. Hűsége annyira szilárd volt, hogy Korheczel együtt a Magyar Mozgalom alapítója lett, sőt erős kapcsolatokat ápolt a Magyar Szocialista Párttal, így gyorsan meg kellett tőle szabadulni.
A Vamadisz élére Sóti Attila került, aki hagyta a szervezet programjainak teljes pártalapú bekebelezését, pereket indított és elvégezte a piszkos munkát a VMSZ utasításai alapján a magyar felvételik ügyében és segített a Vajdasági Szabadegyetem eladásában is. Jutalma nem maradhatott el, kitüntetést kapott Budapesten, MNT tag és bizottsági tag lett, ösztöndíj bizottságokban kapott helyet.
A Vamadisz régi vezetői sem panaszkodhatnak. Az egyesület egykori elnöke, Fejsztámer Róbert polgármester lett, Juhász Bálint pedig Prosperitati igazgató. A szervezet egykori alelnöke, Szabolcski Szabolcs szintén polgármester már. A szervezet jó alapokat adott a jó kapcsolatokhoz.
A VMSZ IF élén egyébként a felsorolt Fejsztámer – Juhász – Szabolcski trió is évekig regnált. De mi lett az elmúlt évek vezetőivel. Ricz Emese volt VMSZ IF elnök ma Budapesten van az egyik minisztériumban, Fehér Szabolcs volt elnöknek viszont nem jöttek be a számításai, sehol semmit nem kapott. A pártból származó pletykák szerint kiállása és megjelenése túl gáz a pártnak. De arra azért jó volt, hogy megkösse a paktumokat Lovasi Zsolttal, aki a Vajdasági Ifjúsági Szervezet elnöke, lehozzák a pénzeket a focitornákra és visszaforgassák azokat a pártnak.
Az adai IFIX, amely az itthon maradás mellett kardoskodott évekig, vállalhatatlan volt a VMSZ-nek, részben azért, mert az egyesület teljesen beállt a nem VMSZ-es adai polgármester mögé, részben pedig elnöke Peity Szasa viselt dolgai miatt.
Az egykori dél-bácskai ifjúsági vezető, Kasza Csongor, aki már volt kollégiumi nevelő és művelődési intézmény vezető is, miután együtt alkoholizált gyerekekkel, kirúgták az újvidéki Európa Kollégiumból. Láss csodát, párthűségének és kapcsolatainak köszönhetően gyorsan talpra állt, és ma a Vajdasági Pedagógiai Intézet munkatársa, itt találtak neki munkát. A diákokkal láda sörben fogadó és együtt dorbézoló egykori vezető a pedagógusok szaktanácsadója? Mire számítsunk így?
A felsorolt tények összessége mellett mégis a legmegdöbbentőbb a VIFÓ pálfordulása. Ez a szervezet a Vajdasági Szabadegyetem szervezője, amelynek papíron egy ifjúsági szellemi műhelynek kellene lennie – teljes függetlenségben. Ma viszont ez már egy párt-átnevelő tábor. Annak idején még Diósi Viola idejében a VMSZ befolyása nélkül, mindenféle nézet és irányzat képviselői megjelenhettek a rendezvényen (igaz, idővel Viola is beadta a derekát és az MNT-ben kapott széket cserébe).
Ezután lépett a színre Csikós Tibor, aki eladta a rendezvényt a VMSZ-nek (cserébe helyet kapott a VMSZ listáján a választásokon), viszont neki sem jöttek be a számításai, hiszen annak ellenére, hogy égre-földre a szülőföldön maradás mellett kardoskodott, Magyarországon kezdett el dolgozni, ma pedig Romániában él.
A történethez persze az is hozzá tartozik, hogy a VIFÓ évekig a Vamadisszel szervezte meg ezt a rendezvényt (lett is összeveszés belőle a pénzek elosztása miatt), így felvetődig a kérdés, mekkora a két egyesület felelőssége abban, hogy ma már a Fidesz és a VMSZ politikusai adnak elő a Szabadegyetemen, vagy a pártoknak megfelelő arcok. A régi táborozók egy része közben arra panaszkodik, hogy az egykor kiemelkedő rendezvény mára kezd inkább az esti bulik és a balkáni zene fellegvárává sorvadni.
Csikós egyszer mert nemet mondani és elhívni a VMSZ-nek nem tetsző előadót, máris kitört a háború. Miután a Magyar Mozgalmat támogató Gyulai Zsoltot hívták el előadónak, a Jó reggelt Vajdaság szennyportált rögtön rá küldte a párt a VIFÓ-ra, majd pár hónapon belül Csikósnak le is kellett mondania.
A lemondást követően az új VIFÓ elnök, Berkó Szilárd folytatta a „hagyományokat”, tovább biztosította a párt befolyását a rendezvényre – és közben a támogatásokból (lásd az előző cikkem budapesti támogatásairól szóló részét) szépen meggazdagodott.
Berkót Szollár Ádám VMSZ IF politikus követte a VIFÓ élén, így teljessé vált a párt befolyása. A soron következő Szabadegyetemen további párt-átnevelésre és agyzsibbasztásra számíthatunk. Közben folyik az itthoni továbbtanulás népszerűsítése, miközben a VIFÓ alelnöke már külföldön próbál szerencsét.
Összefoglalva elmondható, hogy a jelenlegi és múltbéli ifjúsági vezetőink mind eladták magukat és az egyesületeik rendezvényeit a VMSZ-nek szép haszonért és karrierért cserébe. Egytől egyig, mindenki mindenhol. Milyen jövő vár így ránk?
Név a szerkesztőségben