Ez a belgrádi férfi is meghalt a koronavírus miatt, noha ő sem volt koronavírusos
A koronavírus-hisztériának egy újabb szerbiai áldozata van. A Direktno.rs portál cikke szerint Mitar Gajić 87 éves nyugdíjas férfi négy nappal ezelőtt elhunyt, mert szinte az összes nagyobb belgrádi intézmény orvosai nem akarták őt megvizsgálni. Egyesek azt állították, hogy nem tudnak antibiotikumokat felírni vizsgálat nélkül, amelynek elvégzése most lehetetlenség, mások azt mondták, hogy a nyolc napon át tartó 38 fokos láz nem lehet tünete a koronavírusnak, míg harmadikok „hallgattak“ a telefonon keresztül.
Egyhetes szenvedés és az illetékes orvosi intézményekkel folytatott harc után Mitar Gajić elvesztette a harcot egy olyan betegséggel, amelyet orvosi beavatkozással potenciálisan kezelni lehetett volna.
„Édesapám 87 éves volt, tiszteletben tartotta a rendelkezéseket és nem ment ki az utcára. Belázasodott és ritka széklet jelentkezett nála, valószínűleg húgyúti fertőzése volt. Felhívtuk az összes lehetséges intézményt – a Batutot, a Požega utcai egészségházat, a helyszíni szolgálatot, a katonai orvosi akadémiát (VMA), a Čukarica lejtőjén található egészségházat, és többször is a mentőszolgálatot. Nyolc napon át a láza 38 foknál volt magasabb. Azt mondták, hogy ez nem a koronavírusra utal, tehát csak azt a tanácsot kaptuk, hogy paracetamolt és probiotikumot szedjen. Húgyúti fertőzés gyanúja merült fel nála. Az orvosok már nem kezelnek senkit sem, csak a koronavírusosokat? Minden nap telefonáltunk, könyörögtünk segítségért, de senki sem akart kijönni“
– mondta Snežana Gajić, az elhunyt nyugdíjas lánya.
„Urológusa, aki jelenleg nem dolgozik, azt mondta telefonon, hogy fennáll a lehetősége annak, hogy húgyúti fertőzése van, s azt javasolta, hogy palitrex nevű gyógyszert szedjen. Lányom ezután elment az egészségházba, ahol azt mondták neki: ’Nincs egyáltalán lehetőségünk arra, hogy megnézzük. Antibiotikumot nem írhatok ki, de nem is vizsgálhatom meg’. Ez keddi nap volt, és egy hétre rá, apukám nagy lázban volt, azt mondták nekünk, hogy őt nem lehet megvizsgálni, és nem adhatnak neki antibiotikumot sem“.
Ezután telefonon hívták a katonai orvosi akadémiát, akik csak annyit mondtak, hogy sehol sem fogadják a lázas pácienseket.
„Magyarázat nélkül azt mondták nekünk, hogy senkit sem fogadnak, akinek láza van, és ’nem hiszem, hogy bárki is fogja fogadni önöket lázzal, mert nem fogadjuk az ilyen eseteket’. Ezt mondták nekem a katonai orvosi akadémián. Hihetetlen. Én hallottam, hogy ott kezelnek nem koronavírusos eseteket is, apámnak pedig még mindig katona-egészségügyi biztosítása volt. Megpróbáltak túladni rajtunk. Semmiben nem tévedtünk, és mindenkit felhívtunk telefon, akit hívni kellett. Nálam az orvosok megbuktak a teszten. Apám meghalt. Nem hibáztatok senkit sem, de a rendszer nem működik. Meghalt, mert tiszteletben tartotta a rendeletet, amely szerint nem hagyhatta el otthonát.
Ugyancsak a stresszes és aggodalomra okot adó helyzet volt az a pillanat, amikor egy mentőorvos telefonon keresztül mérte Mitar légzését.
„A mentőorvos telefonon azt mondta nekünk, hogy meg kell mérnünk a vérnyomását, lázát, és a légzését. Vérnyomása alacsony volt, a láza akkor stabilizálódott, mert paracetamolt ivott, ami pedig a légzésszámát illeti, percenként 36-ot lélegzett, míg a normál esetben a légzésszám percenkénti 12-16 lélegzetvétel kell, hogy legyen. Tehát a normálisnál háromszor több levegőt vett. Azt külön kihangsúlyoztuk, hogy kékek az ajkai és a kezei, a mentőorvos erre azt mondta, tegyük apámhoz a kagylót, hogy hallja, hogyan beszél. Ezt meg is tettük, a mentőorvosnő ezután arra a következtetésre jutott, hogy apám légzése normális. Ez szerdán volt, nyolc nappal az első tünetek után. Édesapám csütörtökön meghalt, halálát fulladás okozta, vagy szepszis, vagy ki tudja mi … Lehet, hogy erősebb injekciót vagy antibiotikumot kellett volna kapnia, csak ezt már nem tudhatjuk meg“
– mondta Snežana Gajić, hozzátéve azt, hogy csak a Consilium magánlaboratórium munkatársai voltak hajlandóak házhoz kimenni mintavételért. A megbeszélt időpont március 28. volt, de Mitar Gajić március 26-án, az esti órákban meghalt.
Ez a belgrádi férfi meghalt a koronavírus miatt, noha nem volt koronavírusos | Délhír Portál
Az egyik Twitter-felhasználó posztot közölt a közösségi oldalon, miszerint a 47 éves barátja ma szívrohamban meghalt. Annak ellenére, hogy nem volt koronavírusos, az orvosok állítólag nem akartak hozzányúlni mindaddig, amíg meg nem kapták a teszteredményeket… – olvasható Nebojša V. Radosavljević Twitter-üzenetében.