Ki törődik a 65 évnél idősebb cukorbetegekkel Szerbiában?
A rendkívüli állapot és a kijárási tilalom idején felvetődik a kérdés, milyen állapotban vannak az idős polgárok, különösképpen a diabéteszben szenvedők a már hetekig tartó bezártság alatt. A cukorbetegek terápiájának lényege a személyre szabott étkezés és a mozgás terápia. A mozgás különösen fontos.
De miért is fontos a mozgás a cukorbetegeknek?
Az egyik cél az esetleges túlsúly csökkentése az energiafelhasználás növelésével. Emellett az általános egészségi és edzettségi állapothoz igazodó aktivitás növeli a keringési rendszer terhelhetőségét is. Fontos hatás az izmok vérkeringésének serkentése, ezzel növelve a sejtek inzulinérzékenységét. Az inzulin hatásfokának javulása a testmozgás után akár 24-48 óráig érzékelhető! Pont emiatt fontos a rendszeresség: napi 30 perc séta vagy kerékpározás hasznosabb, mint a kampányjellegű (akár túlságosan megerőltető) heti egyszeri edzés (vagy a heti egyszeri bevásárlás reggel 4 óra és 7 óra között).
Szerbiában több mint 700 ezer cukorbeteg van, a szerbiai cukorbetegek nem kis hányada 65 évnél idősebb. A rezsim ha már meghallgatta a kutyatulajdonosok követelését, és engedélyezte, hogy esténként 23 és hajnali 1 óra között megsétáltathassák házi kedvenceiket, a sétálás jogától nem foszthatja meg a 65 évnél idősebb cukorbeteg polgárokat sem, akiknek szükségük van legalább napi 30 perc sétára, hiszen a napi testmozgás rendkívül fontos a diabétesz kontroll alatt tartásának szempontjából.