Az osztrák belügyi tárca: „megállapodtunk Szerbiával, hogy befogadja a migránsokat“
Az osztrák belügyminisztérium megerősítette, hogy megállapodás született Szerbiával az elutasított menedékkérők visszatoloncolásáról – számolt be a Deutsche Welle. A megállapodás részleteit titkosnak minősítették, nem világos, hogy a megállapodást hogyan hajtják majd végre.
A titokzatos megállapodás hónapokon keresztül nagy vihart kavart Szerbiában azóta, amióta Herbert Kickl volt osztrák belügyminiszter tavaly szeptemberben az osztrák köztévé Im Zentrum c. műsorában azt nyilatkozta, hogy a megállapodás értelmében Szerbia befogadja mindazokat a migránsokat, akik a balkáni útvonalon érkeztek Ausztriába, ahol azonban elutasították a menedékkérelmüket.
Kickl, az Osztrák Szabadságpárt kádere ez év januárjában a Deutsche Welle megkérdezésére azt válaszolta, hogy Szerbiával tárgyaltak erről, de nem biztos abban, hogy aláírtak-e egyezményt és hogyan fogják azt végrehajtani.
A bécsi belügyminisztérium végül az osztrák liberálisok által benyújtott írásbeli kérdésére megerősítette, hogy valóban létezik egy ilyen megállapodás, amelyet tavaly április 24-én írtak alá. A libsik ugyanis attól tartanak, hogy Ausztria elutasítja és visszaküldi a menedékkérőket Szerbiába.
Arra a kérdésre, hogy Szerbia mit kap cserébe, az osztrák belügyminisztérium a következőket válaszolta: „a kölcsönös jogokat és kötelezettségeket definiáló cikkely alapján a felek kölcsönös hallgatásban egyeztek meg“.
A szerbiai belügyi tárca nem válaszolt a Deutsche Welle-nek a témával kapcsolatos korábbi kérdéseire.
A DW régebbi cikke szerint az osztrák belügyminisztérium egy korábbi válaszának alapján arra lehet következtetni, hogy a tavalyi egyezményt a szerb-montenegrói államszövetség és Ausztria között 2003 júniusában aláírt, államközi megállapodás alapján állították össze, amely a személyek visszatoloncolását és befogadását szabályozza. Ez a megállapodás továbbra is hatályban van, Szerbia a szerb-montenegrói államszövetség jogutódjaként „megörökölte“ azt.
A nyilvánosan elérhető egyezmény második fejezete szerint Ausztria elméletileg kérhetné Szerbiától, hogy fogadjon be például egy algériai állampolgárt, akinek nincs joga Ausztriában tartózkodni, ha bebizonyosodna, hogy áthaladt a balkáni útvonalon, Szerbián keresztül, szülőhazája, Algéria pedig nem fogadná vissza.
A 2003. évi szerződés értelmében Bécsnek meg kellene neveznie, hogy kit fog Szerbiába toloncolni, Belgrádnak ezután három hét állna rendelkezésre, hogy válaszoljon a „kérésre”. A 2003-as szerződés értelmében Szerbia nem köteles automatikusan befogadni az elutasított, nem szerb állampolgár menedékkérőket.
Az viszont rejtély, hogy a felek pontosan mit és hogyan definiáltak a tavalyi egyezményben. Az sem világos, hogy eddig mennyi migránst toloncoltak Szerbiába. Az osztrák minisztérium legújabb válaszában a következőket írta:
„Az egyezmény végrehajtásának koncepciója jelenleg kidolgozás alatt áll. A részleteket és a végleges formát még nem határoztuk meg.”
https://www.youtube.com/watch?v=48G2EygRO2o