A pravoszláv hívek kiváltságot élveznek Szerbiában – az állam nem tartja tiszteletben saját szabályait
Szerbiában tilos a nyilvános gyülekezés és a legtöbb polgár a kijárási tilalom ideje alatt nem hagyhatja el otthonát, ugyanakkor a tegnapi pravoszláv liturgiákon készült fotók azt jelzik, hogy a szerbiai hatóságok szelektíven hajtják végre a koronavírus elleni intézkedéseket. A Nova.rs portál beszélgetőpartnerei egyetértenek abban, hogy Szerbiában vannak kiváltságosak is, akik mentesülnek a tilalmak alól.
Zoran Radovanović epidemiológus szerint a koronavírus-járvány kezdete óta az állam túl puha a Szerb Pravoszláv Egyházzal szemben.
„A döntéseknek mindenkire vonatkoznia kell. Az emberek körében elégedetlenséget eredményez, ha valakik tiszteletben tartják a rendeleteket, míg mások nem. Bármely, részben végrehajtott intézkedésnek nem lesz jó eredménye, mivel odáig jutunk majd el, hogy akik eddig tiszteletben tartották a kormány rendeleteit, a jövőben már nem fogják betartani. Ez hosszú távon rossz hatást fejt majd ki ”
– mondta Radovanović.
Vuk Velebit politológus szerint az állam részéről ellentmondásos üzeneteket érkeznek.
„A válság elején hallhattuk, hogy a koronavírus az vicces vírus, majd azt, hogy a helyzet drámai, előbb azt mondták, hogy kimehetünk, aztán azt mondták, hogy mégsem mehetünk ki. Ebben az esetben is az ellentmondások mögött megvan a folytonosság. Szerintem része a választási kampánynak az, amit tegnap láttunk. Az állam úgy döntött, toleranciát gyakorol azokkal szemben, akik a templomokban gyűltek össze, nehogy represszívnek minősüljön. Az állam rossz üzenetet küldött azoknak, akik otthon maradtak, mert ezzel azt mutatja, hogy egyeseknek nem jár szankció, míg mások három napig otthon ülnek.“
Rodoljub Šabić szerbiai jogász, a közérdekű információk és a személyi adatvédelem egykori biztosa rámutatott arra, hogy Szerbiában válogatva hajtják végre az intézkedéseket, és maga az állam napról napra megsérti a saját rendeleteit. Arra a kérdésre, hogy a rendőrségnek kellett-e volna reagálnia a polgárok tegnapi gyülekezésére, Šabić azt válaszolta, hogy erre a kérdésre a belügyminisztérium illetékeseinek kell válaszolniuk.
Sofia Mandić jogász szerint az állam megkérdőjelezte a legalapvetőbb járványügyi módszereket azzal, hogy Aleksandar Vučić szerb elnök nyilvánosan kijelentette, hogy „nem fog letartóztatni híveket és (pravoszláv) püspököket“, illetve azzal, hogy a rendőrség és az ügyészség nem reagált arra, hogy a polgárok gyülekeztek a pravoszláv templomokban.
„Az elmúlt hétvégének eredményei meglehetősen abszurdak, ha figyelembe vesszük, hogy a vírus kontaktussal terjed, azaz csoportos összejöveteleken. A lakosság legnagyobb részének tilos volt elhagyni otthonaikat, akár egyenként, akár családostól, míg a pravoszláv híveknek és az egyháznak meg volt engedve a közeli kontaktussal járó gyülekezés Főként, ha figyelembe vesszük, hogy ugyanazzal a kanállal áldoztak, és ugyanazokat a tárgyakat csókolták”
– mondta Mandić, hozzátéve azt, hogy egyetért azzal, hogy szelektív volt az intézkedések végrehajtása.
„Amellett, hogy a hatóságok többé-kevésbé közvetlen utasításokat kapnak arra, hogy bizonyos helyzetekben reagáljanak vagy épp ne reagáljanak, még akkor is, ha erre nincs semmilyen jogalapjuk, a rendkívüli állapot idejére érvényes intézkedésekről szóló kormányrendelet lehetővé teszi a miniszterek számára, hogy feltétel nélkül engedélyt adjanak kijárásra, gyülekezésre és légi közlekedésre. Tehát ebben az esetben is a párttagság és a pártlojalitás határozza meg azt, mi a megengedett és mi nem“
Sofia Mandić rámutatott arra, hogy a pravoszláv templomokban készült fotók megkérdőjelezik az eddig kiszabott bírságok jogosságát.
A Nova.rs kérdésekkel fordult a belügyminisztériumhoz, szerették volna megtudni, miért nem reagált tegnap a rendőrség a polgárok gyülekezésére, és kaptak-e a rendőrök külön instrukciót. A belügyi tárca nem válaszolt a portál megkeresésére.
Ahogy tegnap este megírtuk, egy héttel ezelőtt a mi húsvétunk alatt is teljes kijárási tilalom volt érvényben, ami miatt a délvidéki magyarok nem tudták megünnepelni a húsvétot, úgy ahogyan szerették volna, még arra sem volt lehetőségünk (sem hallgatólagos engedélyünk), hogy egy imát elmondjunk a templomainkban felállított szentsír előtt, noha épp a magyarlakta községekben, településeken van a legkevesebb fertőzött.
Pásztor Bálint elfogadhatónak és helyesnek tartotta, hogy a haladó rezsim teljes kijárási tilalmat vezetett be a mi húsvétunk alatt (a rezsim akkor szigorúan ellenőrizte a korlátozások betartását). Vajon mit szól hozzá, hogy a rezsim hallgatólagos engedélyt adott a pravoszláv híveknek arra, hogy tegnap elmehessenek a templomig?
Hívek is jelen voltak a mai pravoszláv liturgiákon – „hallgatólagos engedélyt kaptunk Vučićtól” | Délhír Portál
A kijárási tilalom ellenére körülbelül harminc hívő gyűlt össze a belgrádi óbezsániai városrészben lévő Szent György vértanú pravoszláv templom előtt, és hangszórón hallgatták, hogy mi történik odabenn. A liturgia végén a pópa kinyitotta a templom ajtaját és a hívek beléphettek.