A szerbiai cigányok kilencven százalékának nincs munkája és segélyből él
A koronavírus hatása világszerte kihatással van a gazdasági mutatókra, milliók veszítették el munkahelyeiket is. A munkahelyek megszűnése Szerbiában is tízezreket súlyt, de nem azokat, akik ezidáig is leginkább segélyből éltek.
Azonban az már most borítékolható, hogy az eddig mélyszegénységben élő rétegek még inkább leszakadnak majd. Szerbiában jelenleg a statisztikák szerint továbbra is a magyarok alkotják a legnagyobb nemzetiségi csoportot, de egyes szerbiai roma szervezetek már arról beszélnek, hogy ezt a pozíciót ők vették át.
Erről beszélt a Roma Nemzeti Tanács által korábban szervezett újvidéki tanácskozáson Vitomir Mihajlović is, aki szerint a Szerbiában élő cigányok a legszegényebb nemzeti közösség az országban, akiknek 90 százalékánál nincs bejelentett munkahely és valamiféle szociális juttatásban részesül.
Roma Nemzeti Tanács korábban az ellen is tiltakozott, hogy egyedül a cigányságnak nincs megszervezve a nemzeti nyelvű oktatás, illetve a részarányos foglalkoztatás sem az állami intézményekben.
„A cigányok nincsenek jelen a parlamentben, a végrehajtó hatalomban, a bíróságokon, a belügyi szervekben, vagy a helyi hatalomban.” – emelték ki.
Hogy a koronavírus mennyire mélyíti el a társadalmi szakadékot, amely jelenleg is tapasztalható a cigány és többségi nemzet között, azt egyenlőre még senki sem tudja. Azonban gazdasági válságok jellemző velejárója, hogy mindig negatív kihatással vannak egy-egy országban élő nemzeti kisebbségekre a többséggel szemben és ez vonatkozhat majd a délvidéki magyarságra is.