Kiemelt Szerbia 

Ennyire becsüli Szerbia a saját hőseit?

1999. április 9-étől június 14-éig tartott a košarei csata a jugoszláv-albán határon, amely a koszovói háború legkegyetlenebb és legvéresebb csatája volt, amelyre a túlélők azt mondják, maga volt a földi pokol. A košarei csata mind a szerb, mind az albán emlékezetpolitika fontos része.

Szerbiában, főként azóta, amióta a haladó rezsim van a hatalmon a Košare a szerb hősiesség mintapéldájának számít,   a košarei csata a haladók  kilencvenes évekre emlékeztető retorikájának, propagandájának köszönhetően az utóbbi években nemzeti mítosszá, második koszovói (rigómezei) ütközetté vált a köztudatban.

„Elmúlott a hallgatás ideje, a košarei hősök a nemzetünk legjobbjai!”

– mondta Aleksandar Vučić tavaly, a csata 20. évfordulója alkalmából megtartott díszülésen.

Hogy a gyakorlatban miként bánik a haladó rezsim a  „nemzet legjobbjaival”, azt talán leginkább a belső-szerbiai Bošnjane faluban élő 42 éves juhász esete árulja el.

Ahogy tegnap megírtuk, a rendőrség 50 ezer dináros bírságot szabott ki a 42 éves Milorad Dujkovićora, mert birkáit őrizte háza közelében a 84 órás kijárási tilalom ideje alatt. Mivel odahaza nem volt elég szénája, ezért  a falu határában, mintegy 400 méterre otthonától kellett legeltetnie az állatokat.

Időközben Dujkovićról kiderült, hogy 1999-ben a jugoszláv hadsereg 125. motorizált gyalogos egységének a katonája volt, aki kiskatonaként részt vett a koszovói háború legvéresebb csatájában.

„Milorad Mića Dujković testvért, a hősies 125. motorizált gyalogos egységnek tagját, a košarei csata résztvevőjét letatóztatták, mert az idióta kijárási tilalom ideje alatt  400 méterre otthonától őrizte a birkáit. 50 ezer dináros bírságot kell fizetnie. Ezt érdemelte meg egy szerb háziember, egy harcos?”

– írta a Twitteren az egyik twitteres, amire olyan hozzászólások érkeztek, hogy „szégyen, hogy katonaszökevények ítélkeznek hőseink felett”.

(Direktno.rs nyomán)

Hasonló bejegyzések