Katonai diktatúra Jugoszláviában
100 éve írták a lapok:
Katonai diktatúra Jugoszláviában.
Zágráb. Protić miniszterelnök Sándor régensnek egy memorandumot adott át, amelyben kijelenti hogy a jugoszláv kormány nem vállalhatja a felelősséget az ügyek további viteléért és ezért a régensherceget kéri fel arra hogy tegye meg a nehéz helyzet által követelt lépéseket. Ez arra vall, hogy csakugyan bekövetkezik a jugoszláv nemzetgyűlés feloszlatása,;az új választások kiírás nélkül, tehát a nyílt, vagy leplezett katona diktatúra.
Megegyezés Nyugatmagyarország ügyében.
Budapest. Beavatott helyről megerősítik azt a hírt, hogy Olaszország ellene van a dunai konföderációnak, mert attól tart, hogy ezáltal felelevenednék a régi monarchia. Nitti és Renner legutóbbi római tanácskozása során Nitti csak abban az esetben ígérte meg Rennernek támogatását a saint-germaini békeszerződés revízióját illetőleg, ha Renner kötelezően megígéri, hogy lemond a Jugoszláviával tervezett kereskedelmi és gazdasági egyességről és feladja a nyugatmagyarországi vármegyékre vonatkozó követelését.
(Forrás: Esztergom és Vidéke, 1920. április 27/ 96. szám)
Koncentrációs kabinet Belgrádban.
Mint Belgrádból jelentik, Sándor régens elnöklete alatt több miniszter s az ellenzék vezéreinek bevonásával tanácskozás volt. Elhatározták, hogy koncentrációs kabinetet alakítanak.
(Forrás: Egri Népújság – napilap, 1920. április 27, 27 évf. / 97 szám)
Befejezték a san-remoi konferenciát.
Dvorzsák Győzőt is meghívták San-Remoba.
Budapest, április: 26. A san-remoi konferenciát, amely a török- és a német-kérdéssel és egyidejűleg a magyar üggyel is foglalkozott, hétfőn este fejezték be az antant-hatalmak megbízottai.
Budapest, április 26. A Legfelsőbb Tanács szombaton délután San-Remoban ülést tartott, amelyen az Egyesült-Államok római nagykövete is résztvett. Az értekezleten a török békeszerződés területi rendelkezéseiről szóló vitát folytatták, nevezetesen az örmény-kérdésre vonatkozó rendelkezéseket. Azután a palesztinai mandátum kérdését vizsgálták, főként azt a kérdést, hogy ebben az országban a zsidó nép számára nemzeti otthont létesítsenek. Vizsgálták továbbá a többi vallási közösségekre vonatkozó kérdéseket. A szövetségesek ezekben a kérdésekben teljes egyetértésre jutottak. A délelőtti fesztelen beszélgetések során, a Petit Párisién jelentése szerint, a szövetségesek abban is teljes egyöntetű megállapodásra jutottak, hogy a versaillesi békeszerződésnek bármilyen revíziója ki van zárva. Nitti és Lloyd George egyetértenek abban, hogy szükséges Németország lefegyverzése és Franciaországnak Németország részéről való kártalanítása. A német hivatalos képviselőket a legközelebb Brüsszelben összeülő újabb konferenciára meg fogják hívni.
Budapest, április 26. A vasárnapi tárgyalásról érkezett jelentések l.özül a legjelentősebb Lloyd George állásfoglalása a német-kérdésben. Lloyd George beleegyezett abba, hogy a német hadsereg legénységi állományának 200.000 főnyire való kiegészítését ne fogadják el. Hír szerint Németországnak 150.000 főnyi hadsereget engedélyeznek. Lloyd George kijelentette azt is, hogy sohasem indítványozta a békeszerződés revízióját, továbbá, hogy a konferencia eredményét Milleranddal közös nyilatkozatban fogják írásba foglalni, amely szerint Franciaország fontolóra veszi a Rajna jobbpartjának és a Ruhr-vidéknek megszállását. Angol részről a megszállás tervét, hír szerint, visszautasították. Millerand biztosította a konferenciát, hogy Franciaországnak nincsenek hódító szándékai. San-Remoban állapították meg a németek által fizetendő jóvátételi összeg és kártérítés nagyságát is. Hétfőn valamennyi kérdésben megállapodásra jutott a konferencia, amely este be is fejeződött. Millerand és Foch kedden utaznak vissza Párisba. A magyar-kérdésben jelentős az a körülmény, hogy meghívták a konferenciára a magyarbarát tótok vezérét, Dvorzsák Győzőt is, aki varárnap el is utazott San-Remoba, hogy a magyar-tót kérdésben felvilágosítással szolgáljon.
A San Remó-i konferencia résztvevői:
Matsui, Lloyd George, Curzon, Berthelot, Millerand, Vittorio Scialoja, Nitti
(Forrás: Délmagyarország, 1920. április 27, 9. évfolyam / 96. szám)
(Illusztráció: politicki.rs)