Délvidék Kiemelt 

„Ismét 214 tagból álló 61 menekült család érkezett Bácskából“

100 éve írták a lapok:

Bács-Bodrog vármegye kiüldözött tisztikara Szegeden.

Csütörtök este ismét 214 tagból álló 61 menekült család érkezett a Szeged-állomásra. A menekültek Bácska vármegyei tisztikarának kiüldözött tagjai, akik táviratilag kértek a minisztériumtól anyagi és erkölcsi támogatást, oly módon, hogy ez a tisztikari szervezet együtt maradhasson és tovább működhessen. Van közöttük 1 árvaszéki elnök, 2 másodjegyző, 4 aljegyző, 6 árvaszéki ülnök, 3 árvaszéki fogalmazó, 2tb. főügyész, 3 szolgabíró, 1 járásorvos, 1 műszaki főtanácsos, 2 főmérnök, 1 levéltáros, 29 segédtiszt, 12 szolga, szóval a vármegyének csaknem egész szervezete. A menekült tisztviselők érdekes adatokat mesélnek a szerb uralomról. Különösen kiemelendőnek tartjuk, hogy helyükre a szerbek görög-keleti pópákat neveznek ki, mert csak ezeket tartják megbízhatónak. Így az alispán is pópa lett Bácskában. A menekültek küldöttsége meglátogatta pénteken dr. Kelemen Béla kormánybiztost, dr. Somogyi Szilveszter polgármestert és dr. Bottka Sándor főkapitányt. Jövőben való helyzetüket, mint arról kormánykörökben is szó esett már, úgy vélik megoldani, hogy Bácsmegye megmaradt és Pestmegye déli részéből Baja székhellyel új megyét alakítsanak, amely vármegyének ők töltenék be hivatalnoki állasait. A menekültek szombaton valószínűleg Budapestre utaznak. Itt említjük meg, hogy a kormány a menekültek ügyeinek intézésére Andrássy-út 19. szám alatt Országos Menekültügyi Hivatalt állított fel. Ide kell fordulni a menekülteknek a jövőben kívánságaikkal és panaszaikkal.

Nagy tüntetés Budapesten a békeszerződés ellen.

Budapest, május 14. A Tevél kezdeményezésére 124 egyesület rendezett csütörtökön nagy tüntetést az igazságtalan és kegyetlen békeszerződés ellen. Az Országház-térről a Millenniumi-emlékoszlop elé vonultak, ahol Karafiáth Jenő képviselő mondott lelkes beszédet, amelyet ezekkel a szavakkal fejezett be: Árpád megszerezte, mi megtartjuk.

Magyarország tragikus helyzete.

Genf, május 14. A Baseler National Zeitung vezetőhelyen azzal a tragikus helyzettel foglalkozik, amelybe Magyarország jutott a békefeltételek átvétele után. A cikk rámutat arra, hogy a határ megváltoztatása egyáltalán nem áll többé a békeértekezlet módjában még akkor sem, ha a Legfőbb Tanács teoretikusan erre hajlandó lenne, minthogy Magyarország szomszéd államaiban a nemzeti mozgalom most épp olyan heves, mint magában Magyarországban. Az új államok tehát elszánt ellenállást tanúsítanának a Legfőbb Tanács minden kísérletével szemben, amely arra irányulna, hogy más nemzetiségek számottevő kisebbségeit ismét a magyarok alá rendelje.

Román misszió Budapesten.

Bukarest, május 14. Legközelebb román misszió megy Budapestre, melynek vezetője, Mihályi Tivadar meghatalmazott miniszteri címet kapott. A vezetése alatt álló misszió polgári és katonai jellegű lesz. A román misszióra váró elintézés alatt álló ügyek között a pénzügyi kérdések a legfontosabbak. Megoldásra vár az erdélyi bankok, gyárak és részvénytársaságok ügye, amelyeknek részvénytőkéje legnagyobbrészt a budapesti magánbankok kezében van.

(Forrás: Délmagyarország, 1920. május 15, 9. évfolyam / 110. szám)

A végleges határok megállapítása.

Versaillesből jelentik: A végleges magyar határokat csak későbben fogják megállapítani azon bizottságok, amelyekben a magyar kormány is képviselve lesz.

(Forrás: Esztergom és Vidéke, 1920. május 15 / 110. szám)

Hasonló bejegyzések