Egy ismert szerb pszichiáter szerint csak most jön az igazi dráma a koronahisztéria miatt
A koronavírus-járvány rengeteg problémát okozott a polgároknak, a kijárási tilalmak és a bezártság után még nehezebb lesz megőrizni a lelki egészséget. Slobodan Jovičić pszichiáter a Direktno.rs portálnak a járvány okozta félelemről nyilatkozva elmondta, hogy „a probléma nem a pénzben, hanem az ismeretlentől való félelemben áll, amelyet minden nap elénk tálalnak”.
„Ellentétben a korábbi időktől, amikor a FOMO-szindróma (Fear of Missing Out = a kimaradástól való félelem ) uralkodott, most a FOGO-szindróma (Fear of Going Outside = a kijárástól való félelem) dominál. Most azon szorongunk, kell-e viselni szájmaszkot, vagy sem. Ma egyet mondanak a tévén, holnap már mást, a világhálón ellentmondásos dolgokat olvasunk … Valamelyest több ember halt meg a koronavírusban, mint a szezonális influenzában, ám sokkal nagyobb a félelem, amit maga után hagyott a járvány, és ennek hosszú távú következményei lesznek“
– mondta.
Jovičić szavai szerint „más volt a helyzet, amikor 1999-ben a bombák zuhantak a fejünkre, mert akkor tudni lehetett, ki az ellenség és hogyan tudjuk megvédeni magunkat“, míg a koronavírussal vívott harc teljesen más.
„Itt nincs védekezés, valami ismeretlen uralkodik, ami az emberben a legnagyobb félelmet kelti. Valami irracionális impulzus jön ki a tudatalattiból, mint amikor valakinek pánikrohama van. Sem a hatóságok, sem a szakma nem tudják, miről beszélnek, de mondaniuk kell valamit, hogy igazolják magukat és saját létezésüket. A szakmát, amelyre mindenki hivatkozik, kevélység, önszeretet, valamint különféle haszonelvű érdekek jellemzik. Nem is vagyunk tisztában azzal, hogy az ismeretlenség a legpusztítóbb, amely meg fogja változtatni az életünket. Csak néhány hónap múlva fogja megmutatni valódi arcát, amikor a depresszió és a szorongás bizonyos formáival fognak jelentkezni a páciensek. Az ember társas lény, viszont ezt úgy csinálták meg, hogy otthon üljünk“
– fejezte be mondanivalóját Jovičić.