„A magyar hajók visszakerülnek Szerbiából? Ki írja alá a békeszerződést?”
100 éve írták a lapok:
A magyar hajók visszakerülnek Szerbiából?
Belgrád. A délszláv kormány a szövetségközi Duna- bizottság főnökétől, Troubridge admirálistól erélyes fölszólítást kapott, hogy a szerb katonaság által jogtalanul lefoglalt magyar és osztrák hajókat szolgáltassa jogos tulajdonosaiknak vissza. A Dunagőzhajózási társaság Almásról 20 uszályhajót már vissza is kapott, a többi elharácsolt járművek visszaadásának is rövidesen meg kell történnie.
Ki írja alá a békeszerződést?
Bécs. Ma különféle hírek hangzottak el arról, hogy ki írja alá a békeszerződést. Az általános vélemény, hogy Praznovszky Iván fogja vállalni ezt a valóban nehéz és önfeláldozó nehéz feladatot. Mások szerint azonban az ántánt ragaszkodnék ahhoz, hogy ne hivatalnok ember, Prasznovszky, hanem nagysúlyú, a tulajdon személyében az egész Magyarországot reprezentáló vezérpolitikus a maga kézjegyével hitelesítse a fontos okmányt.
(Forrás: Esztergom és Vidéke, 1920. május 18 / 112. szám)
A kormány nyilatkozatot tesz a nemzetgyűlésen a békeszerződés aláírása ügyében.
— Klebelsberg és társai kiléptek az egyesülés pártjából. —
Budapest, május 17. Kedden este minisztertanács lesz, de akármilyen irányban is fog döntés történni, befejezett ténynek tekinthető, hogy szerdán a nemzetgyűlésen a kormány a békeszerződés aláírása ügyében ünnepélyes deklarációt fog tenni és a szerdai nap folyamán ennek a kormánynak megbízottja fogja Párisba a szükséges diplomáciai eljárásokat megtenni.
Budapest, május 17. A keresztény nemzeti egyesülés pártjában napok óta rossz szemmel nézték gróf Klebelsberg Kunó és társainak akcióját és azokat a tárgyalásokat, amelyeket a pártmegkerülésével folytatnak. A pártban annyira kiélesedett gróf Klebelsberg Kunó ellen a hangulat, hogy elhatározták, hogy a ma délben tartandó pártgyülésen kizárási indítványt nyújtanak be ellene. A kizárást azonban gróf Klebelsberg megelőzte azzal, hogy ő és társai, akik az akcióban résztvettek, bejelentették a pártból való kilépésüket. A keresztény nemzeti egyesülés pártjának és a kisgazdapártnak hétfői elnöki értekezletén Szmrecsányi György igen éles hangú támadást intézett gróf Klebelsberg ellen.
(Forrás: Délmagyarország, 1920. május 18, 9. évfolyam / 112. szám)
Apponyi nyilatkozata.
Apponyi Albert gróf a Neue Freie Presse budapesti levelezőjének kijelentette, hogy a csütörtöki nagy tiltakozó tüntetésen több mint 100.000 ember vett részt. A tömeg elvonult a külföldi missziók épületei előtt anélkül, hogy olyan hangok hallatszottak volna, melyek a nemzetközi udvariasság törvényeivel ellenkeznek. A végső perspektíva tekintetében semmiféle véleménykülönbség nincs. Magyarország nem mond le létének természetes alapjairól, azonban a legtávolabbról sem áll szándékában, hogy kalandokba bocsátkozzék. A természetellenes megoldásra rá lehet kényszeríteni egy nemzetet, de ezt az állapotot fenntartani nem lehet.
(Forrás: Egri Népújság – napilap, 1920. május 18, 27 évf. / 113. szám)