Észak-Koreában nincs koronavírus, de azért kifejlesztették a vakcinát
Az észak-koreai tudományos és technológiai államtanács bejelentette, hogy az ország saját koronavírus-oltóanyaga a klinikai tesztek harmadik fázisába jutott.
Ez sok szempontból érdekes hír, hiszen amellett, hogy hivatalosan az országban – szinte egyedüliként a világon – még egyetlen koronavírusos esetet sem találtak, Észak-Korea ahhoz is a WHO segítségére szorul, hogy a legalapvetőbb oltásokat be tudja adni a népnek.
Az észak-koreai egészségügyi rendszer a világ legelmaradottabbjai között van, rengeteg kórházból hiányzik például a megbízható áram- és folyóvízellátás. A legtöbb szakértő finoman szólva is szkeptikus a bejelentéssel kapcsolatban, és azt leginkább annak tulajdonítják, hogy Kim Dzsongunnak bizonyítania kell a világ és saját népe felé, hogy kézben tartja a dolgok irányítását.
A WHO phenjani képviselője, Edwin Salvador szerint eddig mindössze 900 tesztet végeztek az országban.
A tesztek beszerzéséhez is a WHO közreműködése kellett. A világjárvány kezdete óta 25 551 embert helyeztek karanténba, majd engedték őket ki. Július elején 255 ember volt karanténban, de hivatalosan egyetlen teszteredmény sem bizonyult pozitívnak.
Az nagyjából kizárható, hogy a vírus ne lenne jelen az országban, hiszen Észak-Korea szinte kizárólag a covid-19 kiindulópontjának számító Kínával tart fenn viszonylag intenzív utasforgalmat.
Ugyanakkor az kérdéses, hogy valóban nem találtak pozitív esetet a teszteléskor (mivel elhanyagolható mennyiségű tesztet végeztek), vagy letagadják.
(Index nyomán)