Kiemelt Szerbia 

Megkezdődött a bosszúhadjárat a nyílt levelet aláíró orvosok ellen

„Senki nem bánthat titeket!”mondta Slobodan Milošević néhai szerb diktátor Rigómezőn, 1987. április 25-én. „Senki nem bánthatja a nyílt levél aláíróit, mi nem vagyunk törzsi társadalom“ – üzente  Zlatibor Lončar szerb egészségügyi miniszter 2020. július 23-án, a válságstáb sajtótájékoztatóján. Amint az alábbiakban látni fogjuk, a két kijelentés között nincs nagy különbség.

Mint már korábban  megírtuk, szerdán a 330 orvost tömörítő Egyesülve a Covid ellen (Ujedinjeni protiv kovida) csoport nyílt levelet intézett a szerb kormányhoz, amelyben az orvosok követelik, hogy oszlassák fel a válságstábot, ezenkívül a járványügyi mutatókkal való manipulációval kapcsolatos állítások kivizsgálását és a hiteles mutatók közlését követelik.  Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter szerdán kijelentette, hogy az aláírókat „politikai jellegű célok vezérelték“.

Viszont egy nappal később, amikor már 1005  orvos írta alá a kezdeményezést, Lončar már teljesen megváltoztatta az álláspontját:

„Tiszteljük azokat az orvosokat, akik aláírták a kezdeményezést. Nemhogy nem fogják bántani őket, sőt, ilyesmire még gondolni sem szabad. Mi nem vagyunk törzsi társadalom“

 

 – leszögezte Lončar.

Mindamellett  megkezdődött a megtorlás. Az egyik aláíró, Dr. Saša Ljuština szülész-nőgyógyás szakorvos a saját bőrén megtapasztalta a rezsim bosszúját.

„Belgrádban, a Visegrádi utcai nőgyógyászati klinikán dolgozom. Parancsot kaptam a  klinika  igazgatójától, hogy délután 14 óráig ürítsem ki orvosi szobámat, mivel  áthelyezést kapok egy másik osztályra, emellett eltávolítottak az operatív programból. Nyilvánvaló, hogy bosszúhadjárat zajlik“

 

 – írta Dr. Ljuština a válságstáb leváltását követelő orvosok Viber-csoportjában.

 

„A kororonavírus-járvány kezdete óta rendszeresen megyek dolgozni, szabadnap nélkül. Két,  12 éven aluli kisgyermekem van. Nem mentem el betegszabadságra, nem vagyok a meghátrálás embere, kötelességteljesítésnek éreztem ezt. Most pedig ki vagyok téve mobbingnak, félelemérzet fog el, amikor dolgozni  megyek, csupán azért, mert egy olyan demokratikus társadalomban, mint amilyen a miénk, élni akartam véleménynyilvánítási jogommal. Soha nem voltam tagja, de szimpatizánsa se  egyetlen politikai szervezetnek sem. Az egészségügyi miniszter megígérte, hogy megóv minket, mivel – szavai szerint – ’mi nem vagyunk törzsi társadalom’. Ellenkező esetben kénytelen leszek felmondani ebben a nehéz időszakban, mert nem vagyok hajlandó elviselni az ilyen nyomásokat“

 

– írta bejegyzésében Dr. Saša Ljuština, a Visegrádi utcai nőgyógyászati klinika szakorvosa.

Hasonló bejegyzések