Délvidék Kiemelt 

Kirívóan jogtipró koncepciós perben ítélték el Újvidéken az embereket

Az újvidéki bírók koncepciós pereket folytattak, a július 8-ai tömegoszlatások ügyében keletkezett ítéletek kizárólag  (csekély valóságtartalmú) rendőri tanúvallomásokon alapultak – derül ki azokból az ítéletekből, amelyeket a Szerbiai Tényfeltáró Újságírás Központja (CINS) leközölt honlapján.

Az újvidéki kihágási bíróság összesen 13 magánszemélyt ítélt el a  „közrend és béke megzavarása“ címén a július 8-ai tüntetések kapcsán,  öt személyt  pedig felmentett. A bíróság az elítélteket átlagosan 50 ezer dináros pénzbírsággal sújtotta,  az egyik elítélt a  pénzbüntetés helyett a börtönbüntetés letöltését választotta, mivel  CINS honlapján olvasható  ítélet szerint nem volt pénze.

Mind a 18 statáriális tárgyalás során rendőrök voltak a tárgyalások  fő-  és egyetlen tanúi. A bírók  „meggyőző“ és „pártatlan“ erőt tulajdonítottak  az azonosítás nélküli, civil ruhás rendőrök tanúvallomásainak, míg a  vádlottak kijelentéseit „bizonytalannak“  minősítették.

Az egyik elítélt a tárgyaláson azt állította, hogy aznap a barátnőjével és az egyik ismerősével sétált, amikor különváltak és elvesztek a tömegben. Az őt letartóztató rendőr először azt állította, hogy „nem tudja pontosan megállapítani, hogy kit állított le”, és azt sem tudta precízen megmondani, hogy „hol állította le a vádlottat”, csak annyit mondott, úgy emlékszik, „specifikus külseje volt“. Azt is mondta, hogy nem biztos abban, hogy a vádlott mit dobott a városházára. Mindezek ellenére a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a szemtanú, azaz a rendőr  „világos, meggyőző és magabiztos volt abban, amit mondott, és nem változtatta meg állítását“. A vádlottat  50 ezer dináros bírsággal  sújtották.

Az egyik vádlott azt állította, hogy négy ütést kapott gumibottal, annak ellenére, hogy  nem állt ellen a letartóztatásnak, hanem lefeküdt a földre, amikor látta, hogy a rendőrség feléje megy. Ennél az esetnél a rendőr azt állította, hogy nem biztos abban, hogy a vádlott hol volt, amikor kivette  a tömegből, a bíróság mindazonáltal  „megállapította”, hogy a rendőr kijelentése „világos, precíz és egyértelmű volt“.

Egy harmadik  vádlottat a bírák szintén  50 ezer dináros bírsággal  sújtottak, akit elítéltek annak ellenére, hogy volt egy tanúja, aki azt állította, hogy a vádlott semmit se dobott a  városházára, és   nem vett részt az erőszakban, mindezek ellenére a bírák  meggyőzőbb erőt tulajdonítottak  a rendőr tanúvallomásának.

A 021.rs portál helyszíni tudósítója kamerájával megörökítette, ahogy az egyik demonstrálót egy civil ruhás személy földre teperte, utána pedig a rendőrök gumibottal tovább bántalmazták a földön fekvő tüntetőt, akinek talán épp az volt a szerencséje a szerencsétlenségben, hogy a 021.rs megörökítette az incidenst, mert ügyében a bíró felmentő ítéletet hozott.

„Szó szerint a tárgyalások úgy zajlottak, ahogy a közmondás is mondja: ’A kádi (= török bíró – A szerk. megj.) a vádlód is és ítélőbírád is’. Bevezettek egy zsarut, aki nem vett részt a letartóztatásodban, de azért ellened tett vallomást”

 

-mondta a 021.rs portálnak nyilatkozva az egyik elítélt.

Belgrádban a rendőrállomásokon is verték az embereket a Vučić-pribékek

Hasonló bejegyzések