DOKUMENTUM: Lelkes kommunista volt Ceglédi Rudolf, a VMSZ zentai polgármestere?
Az köztudott, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség idősebb politikai vezetőinek nagy része kommunista, mélyen baloldali beállítottságú, a keresztény egyházat és a magyar nemzeti értékeket megvető politikus volt a ’90-es évek előtt.
Jó példája ennek, akár Egeresi Sándor részben visszavonult politikus is, aki gyakorlatilag minden helyi szinten és posztban képviselte magát a kommunista pártban, így például küldöttként részt vett a Jugoszláv Kommunista Szövetség 1990-ben tartott 14. (és egyben utolsó) kongresszusán is. Említhetnénk akár Kislinder Gábor jelenlegi topolyai polgármestert is, aki a helyi Szocialista Szövetség elnöke és titkára volt. Persze a legkiemelkedőbb példa maga Pásztor István, aki maga is szélsőségesen baloldali nézeteket vallott, olyannyira, hogy idősebb fiát, a VMSZ parlamenti frakciójának elnökét, Pásztor Bálintot nem volt hajlandó templomban megkereszteltetni.
Persze a jelenleg Fidesz közeliként nemzeti, konzervatív és keresztényi álca mögé kényszerített ex-komcsi VMSZ-esek ma már nem büszkék, hogy kiszolgálói voltak az egypártrendszernek, sőt valószínűleg derogál is nekik már saját múltjuk, így arról maguk sem igazán beszélnek. Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy a portálunkon időről-időre bemutassuk a délvidéki vezető politikusaink múltját, akik a kampányidőkben általában saját magyarságukat szokták felhozni legfőbb politikai értékükként. Miközben néhány évtizede még egész másképp vélekedtek volna a saját nemzeti önazonosságukról.
Így például a Magyar Szó 1974-es, 189. száma arról ír, hogy Ceglédi Rudolf, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségének tagja és Zenta polgármestere, anno kiválóan szerepelt az „Így edződtek a kommunisták” című történelmi versenyen, ahol Ifjúsági Szövetség csapatával volt jelen.
Megérte neki a kommunista tempóban való teperés, hiszen a 80-as években már igazgatói tisztségben volt. Az egykori kommunisták pedig 2020-ban is a délvidéki magyarság vezetői.