Eltemették a ProUrbe-díjas Mária Bertilla nővért – a topolyai VMSZ-es városvezetés fittyet hányt az egészre
Gyászmise keretében búcsúztatták el az augusztus 15-én elhunyt Mária Bertilla nővért a topolyai Sarlós Boldogasszony plébániatemplomban, ahol sok évtizeden keresztül szolgált. A 11 órakor kezdődő gyászmisét Msgr. dr. Pénzes János, a szabadkai egyházmegye püspöke mutatta be az összegyűlt hívek jelenlétében. A VMSZ-es városvezetés részéről senki nem volt jelen a Pro Urbe-díjjal kitüntetett Mária Bertilla nővér temetésén.
Ahogy megírtuk, augusztus 15-én, Boldogságos Szűz Mária mennybemenetelének ünnepén Radics Mária Bertilla nővér, a topolyaiak „kisnővére“ visszaadta lelkét a Teremtőjének. Mária Bertilla nővér 69 éven állt Isten és az emberek szolgálatában. 35 éven keresztül erős hittel és nagy lelkesedéssel szolgálta a topolyai Sarlós Boldogasszony Plébániát, sok-sok ezer gyermeket tanított a katolikus hit alapjaira a legnagyobb türelemmel, odaadással és szeretettel.
A pasztorációban, a közösségben és az oktatásban kifejtett áldozatos munkájáért Mária Bertilla nővér pár éve Topolya legrangosabb elismerésében, a Pro Urbe díjban részesült, és ebből kifolyólag erkölcsi kötelessége volt a topolyai városvezetésnek, hogy képviseltesse magát a gyászszertartáson. A templomban három pad le volt foglalva a városvezetőknek, csakhogy a VMSZ és a Szerb Haladó Párt alkotta városvezetés magasról tett az egészre, mind a három pad üres maradt, amin egyébként nem kell meglepődnünk, hiszen sajnos régi pártkáderek és kommunista vezetők vannak a város élén, akiknek nyilván nem állt érdekükben megjelenni, hiszen most nincs kampány és egy temetésen nem is nagyon lehetne nagy jótevőként mutogatni magukat.
A topolyai születésű Ft. Világos Miklós atya, az óbecsei Árpád-házi Szent Margit plébániatemplom plébánosa szintén felháborodásának adott hangot:
„Mekkora szégyen!
Bácstopolya város egyik ProUrbe-díjasát temették…
A megyéspüspök püspöki szentmisét celebrált a plébániatemplomban a ravatal felett…
A város ’érdemes’ vezetése pedig magasról tett rá az egészre…
Három pad le volt nemzetünk utánozhatatlan oszlopainak foglalva…
Természetesen üres maradt mind a három…
Nyilván, ebből semmiféle politikai haszna sem származott egyik pártnak sem…
Le a kalappal a községi vezetés előtt, mert újra bebizonyították, hogy csak értünk vannak, értünk dolgoznak…
Szlogennek mindenesetre jól hangzik választások előtt…“
– írta Facebook-bejegyzésében Miklós atya.
Súlyos: Hogyan járult hozzá Kislinder Gábor Délvidék autonómiájának eltaposásához? (+ videók) | Délhír Portál
Idősebb olvasóink sohasem felejtik el az 1988. október 5-én és 6-án Újvidéken végigsöprő soviniszta őrjöngést, amelyen mintegy százezer gyűlölettől fröcsögő „tüntető” vett részt. Ez a folyamat megpecsételte a következő (főleg délvidéki magyar) nemzedékek sorsát. A hatalmas tömeg alkotmánymódosítást követelt, amely egyebek között Délvidék és Koszovó autonómiájának teljes megszüntetését célozta meg (ami végül 1990-ben be is következett).