Kiemelt Szerbia 

Pénz nélkül éheznek a Belgrád-Budapest vasutat építő indiaiak

A járdán ülve demonstrál 42 indiai vendégmunkás a szerbiai Kraljevo polgármesteri hivatala előtt. A munkások szerb nyelvű táblákat tartanak fel, amiken az áll: „Sem víz, sem élelem!” és „A társaság 15 napja nem ad nekünk rendes élelmet.”

A városháza tájékoztatásából kiderült, hogy az Indiából érkező építőmunkások egy Nikolić nevű építkezési alvállalkozónál dolgoznak ideiglenes szerződéssel. Ez a cég hivatalosan egy amerikai társaság, az IDEA Capital tulajdona, és évek óta ismert arról, hogy az indiai szubkontinensről szállít olcsó munkaerőt Szerbiába építkezésekhez. Sajtóhírek szerint egy másik indiai munkáscsoport a Budapest–Belgrád vasútvonal szerbiai szakaszán dolgozott, a cég pedig két és fél havi bérüket nem fizette ki, így csupán fejenként 5000 dinárral küldték őket haza. A lap szerint így valószínűsíthető, hogy az a 42 építőmunkás, aki most a fizetés elmaradása miatt sztrájkol, ugyancsak a kínai finanszírozású vasútvonalon dolgozhat.

A szerbiai és délvidéki szakasz kínai és orosz finanszírozással készül. A munkások nagyobb része indiai, és főleg a Nikolić alkalmazásában áll. A tél közepén is jobbára fűtetlen, zsúfolt barakkokban laktak, a fizetésük rendszertelenül érkezett meg. Ugyan a 320 eurós alapbérük indiai mércével mérve nagyon magas, de ezzel a cég rendszeresen tartozik a folytonosan cserélődő, kölcsönzött külföldi munkásoknak.

Rabszolga sorban tartott indiai munkaerővel építteti a délvidéki völgyhidat Szerbia | Délhír Portál

A Szerbiában ideiglenes munkát végző és az ország legnagyobb infrastrukturális projektjein dolgozó indiai állampolgárok hónapok óta áldozatai a munkaerő-kizsákmányolásnak – írja az Istinomer. A portál cikke szerint mintegy 70 indiai állampolgár, akik jelenleg a Belgrád-Budapest vasútvonal Ópázova-Újvidék szakaszán, a Csortánovci-i viadukt építésén – amelyre egyébiránt Aleksandar Vučić szerb rezsimfő azt mondta, hogy Szerbia „haladásának szimbóluma” – dolgoznak, napok óta sztrájkot folytatnak a rossz munkakörülmények és a „krónikus” bérkésés miatt.

Hasonló bejegyzések