Veszélyes vakcina-verseny: Kína emberek tízezreinek adja be a kísérleti oltást, nem törődve az esetleges mellékhatásokkal
Teszi ezt annak ellenére, hogy számos szakértő aggodalmát fejezi ki, lévén olyan gyógyszerekről van szó, amelyek kapcsán még nem fejezték be a szokásos teszteket, ezért nem tekinthetőek biztonságosnak.
A hatékony oltóanyag kifejlesztéséért folytatott versenyben Kína számára rendkívül fontos a „győzelem”, mert ez elősegítheti az ország járványban játszott szerepének újrafogalmazását.
A kínai vezetés ezért júliusban jóváhagyta, hogy a vírus kockázatának nagy valószínűséggel kitett embereket – többek között az egészségügyi dolgozókat és a határőröket – beolthassák tesztelés alatt álló vakcinákkal.
Kína megközelítését sok nyugati ország ellenzi, az itteni szakértők ugyanis – a hosszú távú hatékonyság és a lehetséges mellékhatások megértésének hiányára hivatkozva – aggodalmukat fejezték ki a még tesztelés alatt álló vakcinák engedélyezése és sürgősségi használata kapcsán.
Anna Durbin, a Johns Hopkins Egyetem vakcinakutatója rendkívül problémásnak minősítette a kínai sürgősségi alkalmazási programot, mondván lehetetlen megítélni a hatékonyságot klinikai vizsgálatok és kontrollcsoport nélkül.
„Úgy oltják be az embereket, hogy nem tudják, valóban hatékony-e”
– fogalmazott a szakértő, hozzátéve, hogy ez a módszer azért is veszélyes, mert aki egyszer már megkapta az oltást, nem valószínű, hogy később, a bizonyítottan hatékony szerrel is beoltatja magát.
(kitekinto.hu nyomán)