Európa arcfelismerő rendszereket adott el Kínának, hogy azokat megfigyelésre használják?
Három cég Franciaországból, Svédországból és Hollandiából arcfelismerő technológiákkal és IP-kamerákkal felszerelt megfigyelőrendszereket exportált kínai biztonsági cégeknek – derül ki az Amnesty International emberjogi szervezet jelentéséből.
A jelentésben az Amnesty Interenational közli, hogy a svédországi Axis vállalat többször is az ajánlott cégek között volt a kínai állam megfigyelőrendszereinek pályázati dokumentumaiban.
A riport megjelentetését úgy időzítette az emberjogi szervezet, hogy az a megfigyelőrendszerek exportálásáról szóló uniós tárgyalások hetében jelenjen meg.
Az Axis szóvivője szerint természetes, hogy Kínában az ajánlott cégek listáján vannak, hiszen globálisan vezető vállalatnak számítanak az IP-kamerák forgalmazásában.
A holland Noldus szóvivője pedig így reagált az Amnesty International vádjaira: „A harminc év alatt, amióta a cégünk kutatóeszközöket fejleszt, egyszer sem találkoztunk olyan esettel, amikor emberi jogokat sértettek meg a technológiánk segítségével, és őszintén nem tudom, ilyesmi hogy történhetne meg. Az Amnesty International nem mutatott egyetlen erre mutató bizonyítékot sem.”
A harmadik érintett, a francia Idemia cáfolta, hogy arcfelismerő rendszereket adott volna el Kínának, és közölte, hogy a szoftvert, amelyet egy sanghaji biztonsági cég rendelkezésére bocsátottak, semmilyen körülmények között nem használták valós idejű megfigyelésre.
Az Amnesty International emberjogi szervezet jelentése szerint ugyanakkor lehetséges, hogy az európai megfigyelőrendszereket az ujgurok és egyéb kiszolgáltatott csoportok megfigyelésére használták.
(Magyar média nyomán)