Ez az igazi jóléti társadalom és „aranykor”: Dániában jelentősen csökkentik a nyugdíjkorhatárt, Szerbiában pedig…
A dán kormány komolyan mérlegeli a nyugdíjkorhatár csökkentésének lehetőségét, mégpedig átlagosan 66-ról 61 évre.
Szinte biztos, hogy ez az ötlet megvalósul a gyakorlatban.
Ez konkrétan azt jelenti majd, hogy Dániában bárki, aki betöltötte a 61. életévét és ledogozott 42 munkaévet, nyugdíjba vonulhat, természetesen teljes járandóság mellett.
A nyugdíjreform a szóban forgó jóléti társadalomban várhatóan legkésőbb 2022-ben lép életbe. Az említett pozitív változás abban az évben mintegy 38 ezer, 2025-ben pedig már kb. 49 ezer szerencsés dolgozót érint majd.
A nyugdíjkorhatár ilyen jelentős és rendkívül emberséges csökkentését a dán kormány egyszerűen azzal indokolja, hogy az idős emberek számára, akik az életük során rengeteget dolgoztak, lehetővé kell tenni, hogy kipihenjék magukat, élvezzék az életet, több időt tudjanak szenteleni a családjuknak és a hobbijaiknak, mint azt tették a munkaéveik alatt.
Persze akadnak nyugati országok, ahol továbbra is viszonylag magas a nyugdíjkorhatár, csakhogy azokban az országokban alig van munkanélküliség, az idősebb alkalmazottakat könnyebb munkára osztják be, négynapos munkahét és hatórás munkaidő bevezetésére készülnek, többnyire magas nyugdíjakat biztosítanak az idős személyek számára (amelyekre ennélfogva talán érdemes valamivel tovább várni), valamint
azokban az országokban a létfenntartási (tehát nem luxus) termékek egy része 30-50 százalékkal olcsóbb, mint pl. Szerbiában.
Ha már Szerbiánál tartunk, a mostani nyugdíjkorhatár a férfiak esetében 65. év, és a nőknél is pár év múlva ugyanannyi lesz.
Sőt, időnként elhangzanak javaslatok a nyugdíjkorhatár emelésére vonatkozóan, amely akár 70 év is lehet. Olykor pedig a nyugdíjak csökkentésével, mi több, megszüntetésével is ijesztgetik az embereket.
De ha minden úgy maradna, mint most, az is katasztrofális lenne.
Annak a dolgozónak, aki a 65. életévének betöltése előtt nyugdíjba vonul (40 ledolgozott munkaév után), az állam minden hónapban 0,34 százalékot von le a nyugdíjából. A büntetőpontok az élete végégig megmaradnak.
Legrosszabb esetben az állam a végén 20 százalékkal csökkentheti az egyébként is siralmas járandóságát (amely sajnos sok esetben 15-20 ezer dinárt tesz ki).
(Külföldi és szerb média nyomán)