Kiemelt Világunk 

Az USA ma elnököt választ

Az Egyesült Államokban rekordszámú, eddig több mint 90 millió amerikai adta le levélben a voksát az elnökválasztás hivatalos napja, november 3-a előtt.

Ugyan nemzeti szinten – még ha ennek jelentősége másodlagos – továbbra is egyértelmű Biden-előny mutatkozik az amerikai elnökválasztáson, izgalmasabb kérdés, hogy az állami (Wisconsin, Michigan, Pennsilvania) felmérések mit mutatnak – fogalmazott az InfoRádiónak Feledy Botond, magyar külpolitikai elemző.

Tudniillik az elektori rendszer miatt a kisebb államok jelentősége felértékelődik, kiváltképp ahol nincs bevett demokrata vagy republikánus struktúra, és akár tízezer szavazat is számíthat. Ezek esetében az látható, hogy bizonyos részterületeken, akár az idősebb fehér női korosztályban, vagy a latino választók körében szintén tovább nyílt a demokrata elnökjelölt előnye.

A külpolitikai elemző arra is kitért,

több elemzőközpont úgy véli, Texas, amely eddig republikánus állam volt, megnyílt, és lehetségessé vált a demokrata győzelem.

Így – érthető módon – az elnökjelöltek nagyon kemény kampányokat folytattak itt, százmillió dolláros költésekkel, és mindent igyekeztek megtenni néhány százalékpontért is.

De az amerikaiak kedden nem csak arról szavaznak, hogy Donald Trump vagy Joe Biden vezesse az országot a következő négy évben, hanem számtalan egyéb ügyben is. Újraválasztják a képviselőházat, a 100-ból 35 szenátort, és a legtöbb államban ezen kívül is egy sor kisebb-nagyobb jelentőségű ügyről mondhatnak véleményt a választópolgárok.

A legmerészebb azonban egy oregoni kezdeményezés.

A november 3-i, 110-es számú népszavazási javaslat ugyanis minden kábítószert dekriminalizálna, a kokaintól és a herointól az Amerikában különösen népszerű metamfetaminig és különböző ópiátalapú fájdalomcsillapítókig.

Ez nem legalizálás, és csak kisebb mennyiségekről lenne szó, de így is az egész világon szinte páratlan lépésnek számít.

A kampányt viszont meglehetősen csúnya politikai kommunikáció jellemzi, fényévekre attól, hogy értelmes párbeszéd történjen mondjuk külpolitikai, vagy akár egy egyszerű belpolitikai szociális kérdésben, tekintve, hogy

míg Joe Biden egyértelműen instrumentalizálja a Covidot, és arról beszél, hogy hány ember halt meg, és mi fog történni, ha Donald Trump marad az elnök,

(Magyar média nyomán)

Hasonló bejegyzések