Délvidék Kiemelt 

102 éve szállta meg Újvidéket a szerb hadsereg – a mélyszerbek az idén is tort ülnek

102 évvel ezelőtt szállta meg Újvidéket a szerb hadsereg Dunai Divíziójának lovas egysége, amely ellenállás nélkül bevonult  a városba és ezzel faktikusan megszűnt a magyar közigazgatás.

A mojnovisad.com portál cikke szerint Miloš Vučević Újvidék haladópárti polgármestere az 1912 és 1920 közötti háborúk szerb harcosai leszármazottai szövetségének delegációjával, valamint a szerb hadsereg küldöttségével együtt koszorút helyezett az 1912-1918-ban elesett szerb katonák emlékkeresztjénél, Újvidék  „felszabadításának” napja alkalmából.

„Gratulálok minden újvidéki polgárnak ezen nagy ünnep alkalmából, ezen a napon, amikor 102 évvel ezelőtt megérkezett a szabadság Újvidékünkbe, amikor megvalósultak őseink évszázados álmai. Őseink fogadalma valósult meg Bugarski őrnagy parancsnoksága alatt álló szerb felszabadító hadsereg bevonulásával. Ezen győztes eseményeket 1918. november 25-én koronázta meg a Nagy Nemzetgyűlés, amely kinyilvánította Baranya, Bácska és Bánát egyesülését a Szerb Királysággal. A mi feladatunk megőrizni mindazt, amit megkaptunk”

– mondta Vučević, aki a Šešelj-féle Szerb Radikális Pártban kezdte politikai pályafutását.

 A történelmi igazság kedvéért: 1918 előtt Újvidék sosem tartozott Szerbiához. Még az 1848/49-es szabadságharcunkra rátörő szerb egységek sem tudták teljesen megkaparintani a várost, mivel a Péterváradi erőd magyar kézen volt. Ennek ellenére Újvidék polgármestere, a Dnevnik napilap, sőt még a délvidéki magyar adófizetők pénzéből fenntartott Vajdasági RTV is Újvidék „felszabadításáról” beszélnek.

A közszolgálatinak hazudott Vajdasági RTV beszámolója szerint a megszállóktól foglalták vissza november 9-én Újvidéket, ami történelemhamisítás.

Mikor szállta meg és kitől foglalták el azt előzőleg a magyar hatóságok?

Ennek ellenére évről évre az ilyen évfordulókon, amikor tort ülnek a magyar történelem ezen gyászos időszaka felett tudatosan a felszabadítás kifejezést használják.  Annak ellenére is, hogy még az első világháború végén kisebbségnek számítottak a városban a szerbek, a kétharmadnyi magyar, német, zsidó, tót és egyéb nemzetiségek mellett a többnemzetiségű városban.

Hasonló bejegyzések