Hol tart a kollektív immunitás szintje Délvidéken és Szerbiában?
A június végétől a napjainkig terjedő állami szintű felmérés szerint Szerbia szintjén Kragujevac, Užice, Čačak, Valjevo és Szabács lakossága érte el a coviddal szembeni kollektív immunitás legmagasabb szintjét.
Az említett városok kb. minden ötödik polgára vált ellenállóvá a szóban forgó betegséggel szemben, miután kifeküdték azt. Pontosabban: a lakosság 23,1 százalékáról van szó.
A Belgrádi Egészségügyi Kar Epidemiológiai Intézetének tanulmánya szerint a kollektív immunitás megszerzésének üteme terén Šumadija és Nyugat-Szerbia (23,1 százalék), valamint Dél-Szerbia (21,8 százalék) után Délvidék következik 18,8 százalékkal, majd Belgrád 16,9 százalékkal.
Eleinte arról lehetett olvasni, hogy a „kór legyőzése” után a páciensek átlagosan három hónapos védettséget élveznek a koronavírussal szemben.
Újabban viszont
a tudósok egy része azt állítja, ilyen esetekben az immunitás évekig, sőt, akár egy évtizedig is eltarthat.
Az ellentmondásos információk és elméletek sokasága mellett nem könnyű eligazodni vagy bárkiben is megbízni.
A fent említett húsz százalék körüli védettség kimutatása sem mondható teljesen megbízhatónak, főleg annak tükrében, hogy állami intézménytől származik.
Például dr. Branimir Nestorović véleménye szerint a szerbiai lakosság máris közelít a 60 százalékos védettséghez.
Kollektív immunitásnak számít, ha egy ország polgárai elérik a 60-70 százalékot. Akkor már elvileg nem is lenne szükség védőoltásra.
Persze valószínűsíthető, hogy a különböző államok lefizetett vezetői nem nyugszanak addig, amíg nem teszik lehetővé, hogy „egyes körök” nyélbe üssék a nagy vakcinabizniszt és beoltassák a lakosság jelentős részét.
(Alapinformáció: blic.rs)