A mai napig nincs AIDS-vakcina, de a koronavírusra már néhány hónap alatt kifejleszthető?
A koronavírus-világjárvány kellős közepén szinte már nem is emlékszünk arra, hogy harminc éve éppen AIDS-pánik nyomasztotta az emberiséget.
Emlékeztetőül: az AIDS betűszó, jelentése: Acquired Immune Deficiency Syndrome, azaz szerzett immunhiányos tünetegyüttes. A vírus, ami okozza, pedig a HIV (humán immundeficiencia-vírus).
A fertőzött immunrendszere általában 9-11 év alatt fokozatosan leépül, utat nyitva más fertőzéseknek, tumoroknak, tüdőgyulladásnak, és sokféle más betegségnek, amelyek a legyengült beteg halálához vezethetnek.
Az 1980-as és ’90-es években alig álltak rendelkezésre gyógyszerek a fertőzés és az AIDS-betegség kezelésére. A halálozási aránya igen magas volt. Mára már számtalan engedélyezett vírusszámcsökkentő készítmény került forgalomba, amelyekkel enyhíthetőek a tünetek, lassítható a betegség előrehaladása, elkerülhetők a szövődmények, és akár tartós tünetmentesség és jó életminőség is elérhető. Az AIDS-hez köthető halálozás 80 százalékkal csökkent.
Egy diagnosztizált HIV-pozitív fiatal felnőtt akár 20-50 évig is élhet tünetmentesen. Egyelőre azonban még várni kell azokra a gyógyszerekre és gyógymódokra, amelyek megölik az összes vírust, és végleges gyógyulást hoznak a fertőzötteknek.
Ehhez képest a Covid-19-re szinte már tucatnyi vakcina áll kilátásban. Vajon tényleg a tudomány fejlődésének köszönhető?
(Index nyomán)