Fordulat a láthatáron? Lehet, hogy Vučićék kénytelenek lesznek kárpótolni az általuk 2014-ben kifosztott nyugdíjasokat?
Egy nyugdíjas sem felejtette el a 2014-es évet, amikor a gátlástalan és lelketlen Vučić-rezsim tíz százalékkal megnyirbálta az egyébként is siralmas járandóságukat.
A nyugdíjasok egy része nem volt hajlandó beletörődni ebbe a súlyos igazságtalanságba. Beperelték az államot. A rezsim esernyője alatt levő alkotmánybíróság azonban nem látott semmi kivetnivalót a nyugdíjak arcátlan megnyirbálásában.
A legkitartóbb nyugdíjasok azonban nem adták fel: nemzetközi szintre vitték az ügyet.
Az őket képviselő egyik ügyvéd, Radomir Kojić kijelentette, hogy az Európai Bíróság mérlegeli a beadványaikat. Azt máris lehet tudni, hogy nem ért egyet a szerb alkotmánybíróság döntésével.
Továbbá úgy fest, az Európai Bíróság egyértelmű álláspontja, hogy a nyugdíjak csökkentése a tulajdonjog megsértésének tekinthető, valamint ellentmond magának a szerb alkotmánynak és az idevágó törvényeknek is.
Kojić szerint biztosra vehető, hogy az említett bíróság felteszi a következő kérdéseket a szerb állam illetékeseinek: vajon a nyugdíjasokat nem kényszerítették arra, hogy túl nagy mértékben vegyék ki részüket a pénzügyi konszolidációból?
Vajon a megtakarítást nem lehetett volna más módon megvalósítani (ahelyett, hogy csökkentették a nyugdíjakat)?
Az ügyvéd úgy véli, hogy – amennyiben az eljárás végén az Európai Bíróság a szerb államot beperelő nyugdíjasoknak ad igazat – a kedvező ítélet nemcsak számukra, hanem az összes érintett nyugdíjas számára is kárpótlást eredményezhet. Mint mondta, a nemzetközi gyakorlatban volt már rá példa, hogy az egyik fél által megnyert per vívmánya egyúttal más megkárosított csoportokra is kiterjedt. Szerinte
„ez esetben is van rá esély, hogy a szerb állam a végén kénytelen legyen kártérítést fizetni minden érintett nyugdíjasnak.”
Ami viszont nem túl jó hír: az ítéletre valószínűleg még legalább két évet kell várni.
(N1 nyomán, fotó: agrosmart.rs)
A kép illusztráció