Délvidék Kiemelt 

VMSZ-t nem érdekli, hogy iskolai tankönyvekben provokálnak a magyarok ellen

Portálunkon is közétettük a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének (VMPE) 2020-as éves beszámolóját, amelyben a délvidéki magyar oktatás helyzetével foglalkozik a szakami szervezet.

A meglátásaikat az illetékes szerveknek, így a VMSZ vezette Magyar Nemzeti Tanácsnak is eljuttattak.
A szöveg többek között figyelmezett a diákok drasztikus, fogyására. Arra, hogy az MNT által „szervezett” iskolabusz program fél év alatt megbukott, és megszűnt. Akik vállalták az ezzel járó megpróbáltatásokat, egyedül maradtak minden segítség nélkül. Kiemelték, hogy az ötödikes diákok számára 2018/19-es tanévben kiadott matematika könyvben a magyar nyelvet cirill írásmóddal és a magyar ábécé ékezetes betűivel vegyítették össze, úgy hogy néhol még a cirill betűk is kaptak ékezetet. Nem elírás volt, mert ilyen betűkészlet a számítógépes programokban nincs. Tehát valaki szándékosan provokált!
Miközben a magyar történelem könyv tele van magyarellenes csúsztatásokkal. A tankönyv szerint a trianoni döntés után 200 000 magyar élt a Délvidéken. Ezzel szemben csak Délvidéken 1910-ben 420 300, 1931-ben 379 000 az itt élő magyarok száma (Sebők László adatai). Habár nem nyíltan, de burkoltan igenis érezhető a magyar nép bűnösnek nyilvánítása. A magyar nyelvű tankönyvben „őseink, a szerbek” kifejezés szerepel. Az inkluzív oktatást segítő tankönyvek is hiányoznak.

A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) 2020. december 29-én megtartott tizenkilencedik ülésén kommentálták Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének (VMPE) évi jelentése.

Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottsága elnöke szerint a VMPE dokumentuma rengeteg csúsztatást, pontatlanságot tartalmaz, sok a számonkérés is, megoldásjavaslat viszont kevés van benne.

A gyermekszám csökkenése világjelenség, ennek ellenére megéri fejleszteni az oktatást. Minden tagozatot meg kell menteni, fejleszteni kell a kisebb és nagyobb iskolákat is, ahol magyar oktatás van.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete (VMPE) az egyedüli szakmai szervezet, amely a tevékenységi területén évente (2012 óta) értékeli hogyan alakul a helyzet, milyen problémák vannak jelen.

A VMSZ-e irányítású MNT-nek az írás szerinti viszonyulása teljesen érthetetlen és elfogadhatatlan. Csak Jerasz Anikónak vannak pontos értékelései a délvidéki magyar oktatás helyzetétől? A gyakorló pedagógusoknak nincsen? Egyébként sem mondta meg, hogy mi az a „rengeteg csúsztatás, pontatlanság”, amit a VMPE évértékelője tartalmaz? Azt is felrója a dokumentumnak, hogy „sok a számonkérés is, megoldásjavaslat viszont kevés van benne”.

Az írásból az derül ki, hogy az MNT vezetősége semmibe veszi a szakmai pedagógus egyesület álláspontjai, meglátásait. Jerasz Anikónak nem az a kötelessége, hogy leüljön a VMPE vezetőségével és megtárgyalják, tisztázzák a felmerült problémákat és közös megoldást találjanak azok megoldására? Vagy az MNT vezetősége eltávolodott a valóságtól? Elég önmagának?

Bozóki Antal nyomán

Hasonló bejegyzések