Délvidék Kiemelt 

Adorjáni kút-ügy: Borsos Csaba „birodalmára” nem vonatkozik az, ami  Magyarkanizsa község többi településére?

Magyarkanizsa község egész területén, 13 településen a horgosi Tisza Menti Vízművek a hivatalos vízszolgáltató vállalat. Azaz mégsem, van egy kakukktojás. Adorján elöljárói sohasem engedték a falut csatlakozni a községi vízhálózatra – írja a közleményében Tandari Zoltán, községi képviselő.

Aki felteszi a kérdést is, hogy hogyan lehetséges ez, és miért nem járnak hasonló előjogok a többi településnek?

„Emlékezzünk a Brantner szemétszállítási vállalatra. A község akkori polgármástere súlyos polgári és vállalati perek árán is rákényszerített mindenkit, hogy kötelezően fizetnie kell a szolgáltatást. A vízszolgáltatás miért enged meg kiváltságokat, és miért csak Adorjánnak?

Adorján rugalmasan fejlődő falu. Szinte nincs is aszfaltozatlan utca, sikeresen nyernek községi, tartományi, Prosperitati pályázatokon.
Ezért dicséretet érdemel, de akkor miért nem szálnak be a közösbe, a községi költségvetésbe? A fogyasztók nem a községnek fizetnek, hanem a falunak.
Ez törvényes eljárás? Ha igen, akkor a többi település is kiszállhat a közösből, és saját bevételeiből fejleszthetné a saját faluját! Volna bőven tenni való, és a község vezetőségére hiába várnak. Még ahol volt, vagy van helyi járulék, azt is felélik és a költségvetés állandó hiánnyal küszködik.
Erre a kérdésre is jó lenne egy hivatalos választ kapni!” – írja az Ukrok képviselője, Tandari Zoltán.

A délvidéki falvak önálló autonómiájának megtartásához az elsődleges feltétele, hogy a magyar településeknek saját bevételi forrásai legyenek. Így az adorjáni helyzet valóban példaértékű. Azonban az már nem az, hogy politikai kérdés az, hogy kinek maradnak meg előjogai és kiktől veszik el a bevételi forrásokat, akár erőszakkal is, csakhogy ellehetetlenítsék a nekik nem tetsző, esetleg „párton kívüli” településvezetéseket. Nem szabadna, hogy politikai alkuk és helyi kiskirályok befolyásán múljon, hogy mennyire maradnak élhetőek a délvidék magyar települései, hiszen ennek, a Szerbiában élő magyar közösség közös ügyének kellene lennie.

Az adorjáni helyzet példa kellene, hogy legyen, nem pedig politikai alapon kiharcolt kiváltság.

Hasonló bejegyzések