Szabadka: „A közvállalatok szolgáltatásai azért drágultak, mert idén nagyobb lesz a minimálbér”
Nincs pontos adat arról, hány szerbiai dolgozó „él” a minimálbérből, de becslések szerint a munkavállalók mintegy 15 százaléka kénytelen megelégedni a legkisebb fizetéssel.
Ami biztos: a 30 ezer dináros siralmas minimálbér meg sem közelíti az ún. „fogyasztói kosár”, vagyis a létfontosságú termékek összértékét .
A szabadkai városatyákat azonban ez a tény cseppet sem zavarta, amikor úgy döntöttek, hogy – pont a minimálbérre hivatkozva – angol hidegvérrel,
szemrebbenés nélkül öt helyi közvállalat számára jóváhagyják a szolgáltatások díjának 20-30 százalékos emelését.
Az erről szóló határozat holnaptól lép életbe.
A brutális árdrágulást a városi hatalom részben a vállalatok kiadásainak növekedésével, másrészt pedig a mostani 30 022 dináros minimálbér tervezett emelésével magyarázza, amelynek köszönhetően a legkisebb fizetés idén állítólag
elérheti a (szintén gyalázatos) 32 800-35 800 dinárt, s majd „attól a dolgozók könnyebben kifizetik a számláikat”.
Mintha az az (esetleges) 2-5 ezer dináros „löket” jelentősen javítana az elszegényedett dolgozók egzisztenciáján.
Egyébként az életszínvonal meghatarozásához az átlagbért szokták figyelembe venni, amely az elmúlt év végén – hangsúlyozzuk: hivatalosan – 60 926 dinárt tett ki.
Mint tudjuk ez az „átlagbér” legtöbb polgár számára elérhetetlen. Becslések szerint annyit (vagy annál többet) a dolgozók 29 százaléka keres.
Eközben az átlagos fogyasztói kosár értéke mintegy 73 ezer dinár, a minimális fogyasztói kosáré pedig közel 37 ezer dinár.
(gradsubotica.co.rs nyomán, fotó: bankar.rs)