Kiemelt Szerbia 

„Uszító nacionalista propaganda az Oscar-díjra jelölt szerb film“

Az amerikai filmesek legtekintélyesebb szaklapja, a Variety magazin lesújtó kritikát közölt a Predrag Antonijević Dara iz Jasenovca (Dara Jasenovacról) című alkotásáról, ami kiváltotta a szerb politikusok dühét. A szaklap szerint a szerb filmjelölt egy  „gyengén leplezett propaganda, amely cinikusan visszaél a holokauszttal”.

Ugye, hogy hosszú idő telt el, hogy őszinte vita folyt arról, miért van ennyi holokauszt témájú film? Néhány ilyen film vitathatatlanul a ’nem szabad elfelejteni!’ kategóriába tartozik, de túl sok olyan film van, amely csak azért létezik, mert alkotóik rájöttek, hogy a holokauszt jól eladható. Akik ebbe a második kategóriába tartoznak, bagatellizálják és szenzációsan hangsúlyozzák a témát, a szív húrjain olyan dallamot húznak, melynek akkordjai a rémes és a túlédesített között mozognak”

– ezekkel a szavakkal kezdte kritikáját Jay Weissberg amerikai filmkritikus a Variety-n. Weissberg kritikájából ítélve a szerb filmgyártás nem épp a legjobb filmalkotást nevezte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscarra, mert a Dara iz Jasenovca című film igen lesújtó értékelést kapott.

„Kezdjük a tényekkel: A horvát fasiszta kormány, az usztasák a második világháború idején  vérszomjas gengszterek voltak… A szadizmusukról elhíresült usztasák  szerbeket, valamint zsidókat és romákat is célba vettek, a náci szövetségeseiket utánozva a „velük szemben állunk mi” politikát hirdettek, amelynek magvai ismét kicsíráztak Jugoszlávia felbomlásakor a kilencvenes években. Szintén vitathatatlan, hogy a  haláltáborok között a jasenovaci komplexum hírhedt volt parancsnokai és alattvalói vérszomjasságáról. Mintegy 80 ezer fogvatartottat, főként szerbeket öltek meg ott 1941 és 1945 között, és bár a tábor neve önmagában is maradandó nyomot hagyott a szerb pszichében, játékfilm soha nem készült még róla ”.

„A Dara iz Jasenovca alkotói hangsúlyt fektetnek arra, hogy a forgatókönyvet a tanúvallomások alapján írták, s ezt a szlogent használva (gondolják) minden kritikát elkerülnek: ’ez megtörtént, akkor hát mentesek vagyunk minden kritikától’.

Nos, ezzel a filmmel a  probléma kettős: túlságosan is egyértelmű, hogy a film nyíltan horvát- és katolikusellenes beállítottságú, a filmet jól megfontoltan fegyverként használják Szerbia és szomszédai közötti jelenlegi konfliktusban, ezzel egyidőben élveznek a szadista filmjelenetek bemutatásában, amely teljesen ellentétben áll a gyermeki ártatlansággal.

A film félredob minden elmélkedést a nacionalizmus, a gyilkos rasszizmus és a népirtás veszélyeiről, ehelyett olcsó szenzációt és szentimentalizmust nyújt”.

(…)

„Lehetetlen nem figyelembe venni a kontextust, 

a szerb nacionalisták csatakiáltásként használják Jasenovacot, s propagandává alakítják a filmet. Jovan Byford tudós elemzést írt arról, hogy a szerb szenvedést miként próbálják összekötni a holokauszttal a nemzetközi rokoszerv-szerzés érdekében, s ekképpen legitimálni a területi terjeszkedésre való törekvéseiket: a film éppen erre a kártyára játszik.

Önmagában az a tény, hogy a kis Dara otthona Szegfaluban (Mirkovci)  található, a későbbiekben vörös rongyként szolgál majd a horvátellenes brigádok számára, mert ez a település Jugoszlávia szétesésekor a szerb-horvát konfliktus vitapontja  lesz „

–  írja Weissberg.

Jay Weissberg negatív filmkritikája hatalmas felháborodást váltott ki a szerb politikai körökben, a rezsimhű médiumok többsége Szerbia gyűlölt ellenségévé nyilvánította az amerikai filmkritikust.

A politikusok közül elsőként Aleksandar Vulin belügyminiszter reagált.

„Nem tudom, hogy Weissberg milyen filmkritikus, de azt tudom, milyen ember. Rossz, megvetésre méltó!”

 

– mondta Vulin, aki Slobodan Milošević felesége, Mira Marković közvetlen munkatársaként kezdte politikai pályafutását.

„A Dara iz Jasenovca film elleni alaptalan támadások és annak diszkreditálására irányuló kísérlet nem filmkritikát jelent, hanem kétségbe vonását annak, hogy egyáltalán beszélni lehessen Jasenovacról, mint a szerb nép szenvedésének színhelyéről”

 

nyilatkozta Maja Gojković művelődésért és tájékoztatásért felelős miniszter, Vojislav Šešelj háborús bűnös csetnikvajda egykori közeli munkatársa.

A Dara iz Jasenovca című filmet teljes egészében a Szerb Köztársaság költségvetéséből forgatták. A Szerbiai Filmközpont pályázatán 61 millió dináros támogatásban részesült, emellett külön pénzalapot is létrehoztak a film nemzetközi promóciójára.

1999-ben nácikat látott vendégül, most Izrael óriási barátjának mutatja magát Vučić

Hasonló bejegyzések