Délvidék Kiemelt 

A diplomata útleveles Deli Andor szerint nem szabad, hogy a határ átjárhatatlan akadályt jelentsen

A Magyar Szónak nyilatkozott  határforgalmi kérdésekben Deli Andor, a Fidesz–KDNP és a VMSZ európai parlamenti képviselője, aki tagja az EP Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottságának (TRAN-nak) egyben munkaadója Pásztor István kisebbik fiának és menyének,  Pásztor Ábelnek és Pásztor Petrának is.

Igaz, a VMSZ-es politikusok mostanában nem igazán jöttek jól ki abból, ha a délvidéki magyarok határproblémáit próbálták orvosolni. Helyette sokkal inkább politikai súlytalanságukat és inkompetenciájukat sikerült bizonyítani, de ha már az embernek van egy napilapja, akkor miért ne próbálná meg ismét magyarázni a bizonyítványt, és ebben most Deli Andoron volt a sor. 

Kin múlik a határellenőrzés és a vámeljárás felgyorsítása? – tette fel a kérdést a napilap munkatársa.

„– Nagyon sok tényező kihat erre. Az EU egy egységes piac és vámövezet. A rajta kívüli harmadik országok irányából vagy irányába, mint amilyen Szerbia is, már teljesen más szabályok érvényesek. E szabályoknak az újratervezése volt például a gyors Brexit- megállapodás fő akadálya is. Az EU külső határain alkalmazandó eljárások meghatározása – beleértve a vám- és határellenőrzést – uniós hatáskör. Egységes szabályok vannak megállapítva minden, az Unióval szomszédos ország irányában, ezért nehéz külön-külön kezelni egyes határszakaszokat, mint amilyen például a magyar–szerb. Viszont Szerbia tagjelölt ország, a társulási egyezmény aláírója, amely jó kiindulási alapot jelenthet a tárgyalások megkezdésére.” – mondta Deli Andor.

Persze jó kérdés, hogy hallomáson kívül hányszor esett meg Delivel az utóbbi 10 évben, hogy 2-3, vagy akár ünnepek alkalmával 5-6 órát is várakozzon és araszolgasson a határon csak azért, hogy a szeretteivel töltsön néhány napot. Hiszen a második 5 éves brüsszeli mandátumát taposó politikus, aki előtte a tartományi parlement kádere volt hosszú évek óta diplomata útlevéllel utazik, így mentesül azoktól a problémáktól, amelyek bennünket hétköznapi délvidéki magyarokat érintenek.

Lehet épp ez, a gyökerektől és a mindennapok valóságától való elszakítottság és a több ezer eurós fizetések ködfátyla az, amely miatt a politikusainknak nehéz lehet felfogni a Szerbiában élő magyarság mindennapos problémáit és gondjait.

Így, a valós helyzet értékelés és tettek helyett inkább az üres ígéretek és a frázis csattogtatások szintjén tartják a politikai képviseletünket.

Hasonló bejegyzések