Még Oroszországban is fontolgatják, hogy négy napra csökkentsék a munkahetet (miközben a szerb elnök a szabad hétvégét is törölné)?
Szerbiában, ahol életbe lépett egyfajta rabszolgatartó rendszer, a dolgozók számos helyen immár napi 12 órát kénytelenek dolgozni, ha meg akarják tartani a munkahelyüket.
Ez főleg a külföldi „beruházók” által megnyitott gyárak egy részére vonatkozik, akiknek a Vučić-rezsim (amelyhez a VMSZ-is hozzátartozik) olcsó munkaerőt kínált fel.
Így sikerült csökkenteni a munkanélküliséget Szerbiában (és persze úgy is, hogy rengetegen elhagyták az országot).
Könnyen lehet, hogy jelenleg Szerbia az egyik legembertelenebb, legkegyetlenebb hely (nem csak) Európában.
Az itteni dehumanizált társadalommal ellentétben a nyugati országok vezetői a munkahét lerövidítésére készülnek. Sok helyen heti négy munkanap bevezetését tervezik (itt-ott még a három nap is szóba kerül).
Svájcban és a skandináv országokban több vállalat már lassan kezd átállni a négynapos munkahétre.
Mindenképpen meglepetésként könyvelhető el, hogy talán még az orosz rendszerben is előbb-utóbb ehhez a megoldáshoz nyúlnak.
Alexei Isaev, az orosz parlament alsóházának alelnöke korábban megerősítette, hogy komolyan mérlegelik a Független Szakszervezetek Szövetsége kezdeményezésének elfogadását, miszerint sor kerülhetne a négynapos munkahét bevezetésére.
Isaev indoklása szerint
a dolgozóknak ily módon több idejük maradna a családjukra, a pihenésre és a szórakozásra.
Egyúttal megnyugtatta a polgárokat, hogy ez a lépés biztosan nem vonná magával a bérek csökkenését. Hozzáfűzte: a rövidített munkahét bevezetése fokozatosan történne és nem veszélyeztetné a munkafolyamatot.
(logicno.com és srbin.info nyomán, fotó: fokus.ba)