Egyéb Kiemelt 

Átvizsgáltak a budapesti múzeum gyűjteményét és 71 új fajt fedeztek fel

Az egyik, új fajként azonosított fürkészdarázs 1902 óta van a gyűjteményben. A Föld állatfajainak 15 százalékát fedezte fel a tudomány, miközben rohamtempóban pusztítunk ki olyanokat, amelyeket nem is ismerünk. Az aprólékos, speciális szaktudást igénylő múzeumi munka a biodiverzitás-kutatás rendkívül fontos része, ezzel kezdődik egy-egy faj története.

A tavalyi évben 71 tudományra új fajt, 6 alfajt és 3 nemzetséget írtak le a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) munkatársai a világ 28 országából, Afrika déli csücskétől Eurázsián át Új-Guinea szigetéig – az „újdonságokról” itt olvashat részletesebben. Mielőtt bárki felháborodna, hogy miközben mi a karanténban ücsörgünk, a tudósok beutazzák a világot, nem erről van szó. Az újonnan azonosított 69 állat (zömében rovarok) és két zuzmó mind a múzeum gyűjteményéből való, korábbi expedíciók eredményeként kerültek Magyarországra.

Az egyik, új fajként azonosított fürkészdarazsat például még 1902-ben hozta haza Indiából Bíró Lajos.

Kittenberger örökségén is dolgoznak

A múzeum gyűjteménye telis-tele van preparált, tartósított állatokkal és növényekkel, a muzeológus kutatók egyik legfontosabb feladata pedig ezek tudományos feldolgozása, és az eredmények közlése. Rendkívül aprólékos és szinte végeláthatatlan munkáról van szó, a Magyar Természettudományi Múzeum viszonylatából még a XIX-XX. század fordulóján élt Kittenberger Kálmán gyűjtéseiből is vannak feldolgozatlan tételek.

A gyűjtőjéről elnevezett Venturia biroi fürkészdarázsfaj típuspéldánya 118. évét is betöltötte már

Forrás: 24.hu

Hasonló bejegyzések