Szénmonoxid érzékelő, hogy biztonságban legyél az otthonodban!
Akár egyedül, akár családdal élünk elengedetlen, hogy a lehető legnagyobb biztonságot teremtsük meg az otthonunkban. A fűtési szezon alatt legalább havi egyszer olvasunk vagy hallunk halálos végkimenetelű szénmonoxid mérgezésről, annak ellenére, hogy megelőzhető lenne a baleset. Ilyen hírek hallatán szinte mindenki elgondolkodik, hogy vajon az ő háztartása mennyire van veszélyben, de sokszor a veszély forrásával sem vagyunk tisztában – sokan asszociálnak a fűtési rendszer hibájára, félnek nyílt égésterű kazánt vagy egyéb fűtőberendezést beszereltetni, azonban van egyéb módja is a védelemnek.
Mi az a szénmonoxid és miért olyan veszélyes?
A szénmonoxid alapvetően egy színtelen, szagtalan és íztelen mérgező gáz, az érzékszervek számára észrevehetetlen, amely a tökéletlen égés során jön létre. Belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét, ezért, ha nem észleljük időben a tüneteket, akkor halálos kimenetelű is lehet a mérgezés. A tünetek felismerése azonban egyáltalán nem könnyű, hiszen olyan általános más betegségekhez kapcsolódó panaszokkal jelentkezik, mint a szédülés, émelygés, fejfájás, fáradtság érzet, általános rosszullét. Magas szénmonoxid koncentráció esetén pedig ájulás, ami után néhány percen belül a halál is bekövetkezhet.
Mivel az ember számára észrevehetetlen, ha baj van, így elengedhetetlen minden háztartásban egy szénmonoxid érzékelő felszerelése, mely jelez a legkisebb veszély esetén is. A szénmonoxid mérgező hatása annyira magas, hogy ha a lakás levegőjének 1,28 térfogatszázalékát eléri, három percen belül halált okoz. Ilyen jellegű mérgezésekről leggyakrabban a fűtési szezonban hallunk, ezért tévesen kizárólag a téli hónapokhoz kötjük a mérgezés lehetőségét, azonban az év bármely szakaszában veszélynek lehetünk kitéve, ha…
- elmaradt a fűtő berendezések rendszeres tisztítása, ellenőrzése.
- nem megfelelő a nyílt lánggal működő berendezés műszaki kialakítása.
- nem biztosított a nyílt lánggal égő berendezés levegő utánpótlása.
Hova és hogyan érdemes szénmonoxid érzékelőt felszerelni?
A szénmonoxid érzékelő elhelyezése egyáltalán nem mindegy hogyan és hová történik. Ahhoz, hogy megfelelő védelmet nyújtson az alábbiakat mindenképpen figyelembe kell vennünk:
- a szénmonoxid ugyan felfellé száll, viszont a levegővel elkeveredve nem alakul ki rétegződés és mivel belélegzve okoz mérgezést, így javasolt légzési magasságba elhelyezni az érzékelőt.
- ahhoz, hogy időben jelezzen a berendezés minél közelebb helyezzük el a szénmonoxid forráshoz, azaz javasolt a kandalló vagy a kazán mellé felszerelni legalább egy méter távolságba.
- a szénmonoxid érzékelő jelzéseit fontos, hogy a hálószobában is olyan erővel lehessen hallani, hogy a legmélyebb álmunkból is felébredjünk, ha riaszt.
- indokolt esetben javasolt, akár több szénmonoxid érzékelőt is elhelyezni a lakás különböző pontjain.
Fontos, hogy ne tegyük a szénmonoxid érzékelőt se az épületen kívülre, se szekrénybe vagy az alá, közvetlenül a mosogató vagy a tűzhely fölé, illetve az ablak, ajtó közelébe se. Illetve semmilyen olyan helyre nem érdemes felszerelni, ahol légáramlat befolyásolná a berendezés érzékelését, például elszívó vagy ventilátor közelébe se, emellett ne legyen akadályoztatva függöny vagy bútor által sem.
Mit tegyünk, ha jelez a szénmonoxid érzékelő?
Először is nagyon fontos, hogy ne essünk pánikba a jelzés hallatán, hiszen ezért vásároltuk a berendezést, hogy jelezze a veszélyt. Amennyiben lehetőségünk van rá nyissunk ki minden ajtót és ablakot, hogy távozni tudjon a mérges gáz, majd zárjuk el a forrásberendezést. Minél előbb hagyjuk el az épületet. Amennyiben észleljük magunkon, vagy bárki máson a tüneteket, azonnal hívjunk orvost, illetve semmiképpen ne menjünk vissza a házba amíg jelez a riasztó. Ha már nem jelez, akkor se kapcsoljuk vissza a fűtést, előbb hívjunk szakembert, aki megvizsgálja és helyreállítja a szivárgás okát.
A cikk megjelenését a Netkazán webáruház támogatta, akik már 25+ éve állnak a fűtéstechnika szolgálatában.