Energiatakarékos kandalló? Mutatjuk!
Ismét sok háztartás választja a kandallós megoldást, hiszen meghitt hangulata felülmúlhatatlan: varázslatos légkört teremt nem csak a téli, de a többi évszak hűvösebb estéin is. Hangulata mellett hatalmas előnye egyéb fűtőrendszerekkel szemben, hogy igazán energiatakarékos megoldás, bár akik rendszeresen használják tudják, mekkora munkával jár, hogy folyamatosan melegséget árasszon magából. Így, ha nem csupán hangulati elem, hanem a lakás fő fűtő berendezéseként használjuk, érdemes kicsit jobban körbejárni a kandalló adta lehetőségeket, ugyanis a modern berendezések már jóval többet tudnak, és nagyobb segítséget adhatnak lakásunk melegen tartásában, mint a régebbi modellek.
Hogyan válasszunk kandallót?
A megfelelő kandalló kiválasztása során az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen célból vásároljuk a berendezést: vehetjük dekorációs, hangulatteremtő céllal, illetve gondolhatunk rá központi fűtőrendszerként is. Mielőtt elindulunk az üzletbe, ezt mindenképpen el kell döntenünk, majd utána gondolkodhatunk azon, hogy mekkora teret kell befűtenie a berendezésnek, milyen a lakásunk hőszigetelése, illetve a saját hőigényünk, milyen a lakás elosztása, és milyen beszerelési lehetőségeink vannak.
Központi fűtés esetén ez utóbbi különösen fontos. Állandó használatra javasolt minél masszívabb típust választani, például öntvény kandallót, mivel anyagából adódóan ez jobban tartja a hőt, ezáltal nem csak hosszabb ideig ad kellemes meleget, de az üzemeltetése is gazdaságosabb lesz. Az energiatakarékosság jegyében pedig érdemes azt is figyelembe venni, hogy tartozik-e a berendezéshez kandalló ventilátor, vagy van-e lehetőség ennek a kiegészítőnek a beszerelésére.
Mire jó kandalló ventilátor?
Sokak fejében él az az elképzelés, hogy kandallóval csupán egy néhány négyzetméteres helyiséget lehet felmelegíteni, pedig már többféle megoldás is létezik arra, hogy akár egy teljes lakást melegen tartsunk egyetlen eszközzel. Az egyik ilyen megoldás a vízteres berendezés, amihez szükséges egy központi rendszer, amire rákötjük. Másik megoldás a légfűtéses kandalló, amihez nem szükséges már meglévő fűtőrendszer, csupán a megfelelő légmozgást kell biztosítanunk ahhoz, hogy az egész lakásban meleg legyen.
A légfűtéses berendezések esetében is kétféle működési elv közül választhatunk: a gravitációs berendezés, amikor a kandalló a természetes felfelé szálló légáramlatot használja ki – ennek nagyobb teret kell kiépítenünk, illetve hátránya, hogy körülbelül csak öt méter távolságba tudja a meleget elszállítani. Ezzel szemben a ventilációs légcsatornával ellátott kandalló a beépített ventilátor működését kihasználva jóval nagyobb térben tud meleget teremteni és kisebb a helyigénye is.
A kandalló ventilátor beépítése segít a meleg levegő távolabbi elvezetésében is, így azokban az otthonokban, ahol nincs lehetőség a vízteres verziót választani, ott elengedhetetlen a ventilátor beszerelése, ha állandó fűtésként funkcionál a berendezés. Illetve amellett, hogy segít a hatékony hőleadásban, pénzt és energiát is spórolunk vele.
Miben más, mint egy általános elszívó ventilátor?
A kandallóba tervezett ventilátorok igen magas hőtűrő képességgel rendelkeznek, akár +150⁰C-os levegő szállítására is képesek, emiatt minden esetben F szigetelési osztályú besorolást kapnak. Emellett ezek a speciális ventilátorok a hőszigetelés mellett hangszigetelő házzal készülnek, hiszen egy ventilátor működéséből adódóan zajjal jár, ami éjszaka, alvás közben igen zavaró lehet. A készítők ezt hivatottak kiküszöbölni a hangszigetelő házzal. Továbbá a csapágyak és az apróbb alkatrészek is extra élettartamra lettek tervezve.
A légfűtéses kandalló kiépítése a meleg levegő útjának kiépítésével is sokkal kisebb munkával jár, mint egy komplett vízteres berendezés beszerelése. Ennek ellenére javasolt mindkét opciót körbejárni, mert ahány ház, annyi igazán jó megoldás található.
A cikk megjelenését a Netkazán webáruház támogatta, akik már 25+ éve állnak a fűtéstechnika szolgálatában.