Folytatódik az elvándorlás: Szerbia a második ország a világon az egészségügyi nővérek Németországba való távozása terén!
Németország a covid-válság kitörése óta tovább folytatja a külföldi egészségügyi nővérek és technikusok „importját”, foglalkoztatását.
Ez a tendencia a koronavírus-folyamat előtt is rendkívül szembeötlő volt. Nem csak Szerbiából, sajnos Délvidékről is rengetegen távoztak a németországi egészségügyi intézményekbe.
Ez a tény igencsak befolyásolja az itteni orvosi ellátás színvonalát.
A német kormány az ottani ellenzék követelésére közzétette a „behozatali” nővérekre és technikusokra vonatkozó számadatokat.
Hivatalos adatok szerint a német szövetségi munkaügyi ügynökség és a nemzetközi együttműködéssel foglalkozó egyesület által beindított „Triple-Win” elnevezésű program keretében 2016 óta a mai napig összesen 2 813 megfelelő szakképzettséggel rendelkező egészségügyi nővér és technikus érkezett külföldről Németországba.
Legtöbben, szám szerint 1 294-en Fülöp-szigetekről érkeztek.
A második helyet Szerbia foglalja el 759 nővérrel és technikussal,
majd következik Bosznia-Hercegovina 644, Vietnám 84 és Tunézia 32 (Németországba távozott) egészségügyi dolgozóval.
A német ellenzék keményen bírálta Jens Spahn egészségügyi minisztert, mert nem tette meg a szükséges lépéseket az ún. szolidáris finanszírozás irányában, vagyis nem teremtette meg a feltételeket ahhoz, hogy a hazai egészségügyi dolgozók és főleg azok a személyek, akik idős személyek ápolásával foglalkoznak, nagyobb fizetéseket kaphassanak.
Ehelyett az említett szakterületen dolgozó külföldi munkaerő elszipkázására helyezte a hangsúlyt, mégpedig azokból az országokból, amelyekben az ilyen szakkáderek egyebként is egyre inkább hiányoznak – mutatott rá a németországi ellenzék egy része.
A német szövetségi munkaügyi ügynökség igyekszik cáfolni ezeket az állításokat, mondván, hogy „az Egészségügyi Világszervezet magatartási kódexe szerint jár el, ami azt jelentené, hogy csak azokból az országokból verbuválja az egészségügyi személyzetet, ahol a kelleténél több van belőle”.
A szerbiai és a délvidéki egészségügyre ez aligha mondható.
(direktno.rs nyomán, fotó: istmedia.rs)